مدیران گروه

 • نمایهٔ امین عبدالله زاده

طب سنتی

گروه عمومی اخرین فعالیت: 2 هفته, 1 روز پیش

کلیه مسائل مربوط به صب سنتی. البته به صورت علمی و آکادمیک

مزاج شناسی

نوشته های 1 تا 15 از کل 39 تا
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #732
  Avatar of ایدا
  ایدا
  Participant

  شاید بتوان گفت که مزاج شناسی مهترین بخش در فهم طب سنتی وهمچنین طب اسلامی است. برای اینکه با اهمیت این موضوع بیشتر اشنا شوید لطفا به مقدمه زیر توجه فرمایید:
  همواره تفاوت بین افراد توجه ما را به خود جلب می کند.برخی نوزادان زردی می گیرند وبرخی نمی گیرند. برخی بچه ها خوب غذا می خورند وبرخی بچه ها غذا خوب نمی خورند وبرخی بر عکس خیلی خوش اشتها هستند بعضی لاغر وبعضی درشت اندامند. برخی افراد شجاعند وبرخی ترسو.عدهای زود عصبانی می شوند وعده ای خیلی صبور وارامند برخی سخاوتمند وولخرجند وعدهای برای یک ریال هم حساب وکتاب دارند بعضی
  قدرت حافظه بالایی دارند وگروهی هم مرتبا مطالب را فراموش می کنند. یکی خواب سبک دارد ویکی خواب سنگین .یکی تند وتیز وپر انرژی است ودیگری کند وکم انرژی. عده ای به محض خوردن یک خیار دچار دل درد می شوند وبرخی هم می توانند نیم کیلو خیار را بدون ناراحتی میل کنند. یکی با خوردن کمی دارچین دجار خارش می شود ودیگری غذاهای خود را پر از ادویه
  ومشکلی هم پیدا نمی کند برخی با خوردن یک خرما جوش می زنند وعده ای دیگر ممکن است یک بشقاب خرما بخورند و یک عدد هم جوش در چهره شان ظاهر نشود برخی پوست خشک وبرخی پوست مرطوب ولطیف دارند .
  برخی مرتبا از اطرافیان خود اشکال می گیرند وبه مسائل جزئی فکر می کنند ولی عده ای به راحتی از کنار مسائل جزئی می گذرند. لازمه شناخت راز این تفاوت ها ونحوه کنار امدن با ان ها,درک درست بحث مزاج شناسی است.

  #2267
  Avatar of ایدا
  ایدا
  Participant

  الف) ارکان
  حکما معتقد بودند که انسان,حیوان,گیاه و….همه از چهر عنصر یا رکن اصلی تشکیل شد ه اند,یعنی هر چیزی از تاثیر این چهار رکن برروی هم وایجاد یک کیفیت جدید ایجاد می شود
  این چهار رکن عبارتند از: اتش,هوا,اب وخاک
  1)اتش: طبیعت اتش گرم وخشک است در گرمی اتش بحثی نیست,برای درک خشکی ان کافی است توجه کنیم که تاثیر اتش بر رطوبت ها چگونه است؟ شما وقتی یک جسم مرطوب را حرارت می دهید خشک می شود. افتاب وقتی به زمین باران خورده می تابدزمین را خشک می کند. لذا می گویند اتش گرم وخشک است.
  2)هوا: طبیعت هوا گرم وتر است این هوا شامل بخارات و گازهاست مثلا شما وقتی اب را حرارت دهید بخار می شود بخار اب نسبت به خود اب از سطح انرژی بالاتری برخوردار است چرا که برای تبدیل اب به بخار ان بایستی انرژی مصرف کنیم بنابراین هوا نسبت به اب گرمتر است.
  3)اب: طبیعت اب سرد وتر است.تر بودن ورطوبت ان که واضح است واز توضیح بالا مشخص شد که اب نسبت به هوا سردتر است
  4)خاک: طبیعت ان سرد وخشک است. برای تبدیل سنگ معدن اهن به مایع,بایدبا حرارت زیاد ان را ذوب کنیم یعنی خاک نسبت به اب سرد وخشک تر است وقتی همین خاک را حرارت می دهیم وذوب می کنیم گرم تر شده وروان,یعنی مایع می شود.

  #2280
  Avatar of ایدا
  ایدا
  Participant

  ب) مزاج ها
  1.گرم وخشک(اتش)+گرم وتر (هوا)>گرم (خشکی وتری یکدیگر را خنثی می کنند).
  2.گرم وخشک (اتش)+سرد وتر(اب)>معتدل (گرمی وسردی,خشکی وتری یکدیگر را خنثی می کنند ).
  3.گرم وتر (هوا)+سرد وتر (اب)>تر(گرمی وسردی یکدیگر را خنثی می کنند)
  4.گرم وتر (هوا)+سرد وخشک(خاک)>معتدل
  5.گرم وخشک(اتش)+سرد وخشک(خاک)>خشک
  6.سرد وتر (اب)+سرد وخشک(خاک)>سرد

  #2281
  Avatar of
  ناشناس

  این پستتو نمیفهمم، یعنی چی؟ اینا رو تو آدما میگی؟ یا فعلا یه اصل کلیه و یه جورایی مقدمه ی ادامه ی حرفات؟ :متفکر

  #2282
  Avatar of ایدا
  ایدا
  Participant

  تا کنون پنج مزاج گرم ,سرد,خشک تر ومعتدل ایجاد شد حالا در نظر بگیرید که هر یک از این ارکان چهار گانه بر رکن مقابل خود غلبه پیدا کندبه عنوان مثال100 واحد اتش و1 واحد اب برهم اثر بگذارند اتش غلبه کرده واثری از اب باقی نمی ماند ومزاج حاصله همان طبع اتش یعنی گرم وخشک خواهد بود لذا چهار مزاج دیگر معادل طبع عناصر (ارکان)چهار گانه حاصل می شود که عبارتند از گرم وخشک,گرم وتر,سرد وتر,سرد وخشک.
  ازاین چهار مزاج با پنج مزاج قبلی که توضیح داده شد مجموعا 9 مزاج حاصل می شود:1ـمعتدل 2ـگرم 3ـسرد 4ـتر 5ـ خشک 6ـگرم وخشک 7ـگرم وتر 8ـسرد وتر 9ـسرد وخشک
  برای راحت شدن بحث چهار مزاج اخر را انتخاب کرده وبا اندکی مسامحه نام های ذیل را برای ان انتخاب می کنیم
  1ـگرم وخشک:صفرا
  2ـگرم وتر: دم
  3ـسردوتر:بلغم
  4ـسرد وخشک:سودا
  راجع به صفرا,دم,بلغم,,وسودا در بحث اخلاط بیشتر سخن خواهیم گفت.

  #2286
  Avatar of ایدا
  ایدا
  Participant

  علائم مزاجهای مختلف:

  1.لمس گرمی وسردی پوست در لمس نشانه گرمی وسردی مزاج است.نرمی پوست نشانه رطوبت مزاج وزبری وسختی پوست نشانه خشکی مزاج است البته این ها به شرطی صحیح است که لمس کننده معتدل باشد یا در قیاس با پوست معتدل راجع به مزاج لمس شونده قضاوت کند.

  2. چاقی ولاغری: لاغری نشانه خشکی وچاقی نشانه رطوبت است. درشتی اندام وگوشت فراوان در افراد گرم وتر دیده می شودو چربی در بدن نشانه سردی وتری است لذا لاغرها گرم وخشک یا سرد وخشک هستند.

  3.مو : زیادی مو,رشد سریع ورنگ سیاه ان دلیل بر گرمی مزاج است.کمی مو ورنگ روشن ان دلیل بر سردی,مجعدبودن نشانه خشکی وموی صاف نشانه رطوبت است.

  4.رنگ بدن: سفیدی رنگ پوست بدن دلیل بر سردی مزاج وسرخی وگندم گونی ان دلیل بر گرمی مزاج است. زردی نشانه گرمی,رنگ بادنجانی(تیره بی روح وغیر درخشان)دلیل بر سردی وخشکی,رنگ گچی وسربی نیز دلیل بر سردی مزاج است.

   

  وضعیت اعضاء بدن:فراخی سینه,عروق برجسته,,ونبض قوی ودرشتی مفاصل نشانه حرارت است وخلاف ابن ها نشانه سردی است.

  تاثیر گرفتن از سردی وگرمی,تری وخشکی: افراد گرم مزاج تحمل گرما را ندارند ودر هوای خنک راحت ترند.هم چنین غذاهای گرم مثل ادویه با انها سازگاری ندارد.

  ممکن است با خوردن کمی دارچین خارش بگیرند یا باخوردن چند تا خرما جوش بزنند برعکس سرد مزاجان به غذاهای وهوای گرم بیشتر علاقه دارند مایل به شیرینی و گریزان ازترشی وسردی ها بوده وبا خوردن ترشی ها ممکن است هنگام خواب اب از دهانشان خارج شود.

  7.افعال:افراد سرد مزاج در شروع یک کار مشکل دارندوبه اصطلاح دیر گرم می شوند.اما گرم مزاجان کارها را به سرعت شروع می کنند. گرمی مزاج گاه باعث شتاب زدگی و عجول بودن می گردد واین افراد ممکن است ثبات رای نداشته باشند خشمگین شدن هم از علامات گرمی مزاج است اما سرد مزاجان برعکس افرادی ارام وصبور هستند.

  فضولات دفع شده:موادی که به صورت عرق,ادرار,مدفوع و….از انسان دفع می شود می تواند نماینگر حرارت وبرودت مزاج باشد این مواد در صورتی که پر رنگ ودارای بوی تند باشند نشانه حرارت مزاج ودر صورتی که کم رنگ وبی بو باشند نشانه سردی مزاج هستند.

  9.خوابوبیداری:زیادی خواب نشانه سردی ورطوبت است کم خوابی معمولا ناشی از گرمی وخشکی مزاج است.

  10.وضع روحی ـ عصبی:قوت,سرعتوکثرت افعال مربوط به روح واعصاب ونشانه گرمی است مثلا گرم مزاجان پر حرف هستند وبا سرعت بیشتری صحبت می کنند در حالی که سرد مزاجان خیلی اهسته,ارام وشمرده صحبت می کنند وکم حرف ترند قدرت یاد گیری وحافظه در گرمی مزاج بهتر دیده می شود. رطوبت باعث انعطاف پذیری می شود.سردی مایه ترس وگرمی مایه شجاعت است.

  #2302
  Avatar of ایدا
  ایدا
  Participant

  اکنون خصوصیات مزاجهای مختلف را بررسی می کنیم:
  مزاج گرم وخشک
  الف ـخصوصیات جسمی:این افرادلاغر اندام هستند رنگ چهره وسفیدی چشم انها به زردی می زند.پوستی گرم وخشک دارند.گرمایی هستند تحمل فصل تابستان را ندارند عطش زیاد ودهانی خشک دارند.بهترین فصل برای ایشان فصل زمستان است. کم خواب هستند. تمایل به خوردن ترشی ها مثل لواشک وسرکه وهم چنین غذاهای سرد مثل خیار وکاهو دارند وبه خوردن خوراکی های شیرین کمتر تمایل نشان می دهند

  ب ـ خصوصیات روانی:زود عصبانی شده وزود هم ارام می شوند. افرادی پر جنب وجوش,پر انرژی,باهوش وپرحرف هستند

  نکته:اگر همسر شماصفراوی مزاج است در فصل تابستان مخصوصا هنگامی که یک غذای گرم هم خورده باشد ممکن است وقتی به خانه بر می گردد به شدت عصبانی باشد,مراقب باشید تا به شعله اتش او دامن نزنید.بهترین کار این است که با یک لیوان شربت خنک یا یک بشقاب هندوانه وبا کلماتی محبت امیز از او استقبال کنید. این کار شما مانند ابی است که بر اتش می ریزند,اتش صفرا که فرو نشست می توانید مسائل خود را مطرح کنید.اگرهم گاهی بحث به مشاجره کشیده شد,باز همین روال را طی کنید چرا که فرد صفراوی زود ارام شده ومعمولا از عصبانیت خود پشیمان می گردد.

  #2303
  Avatar of ایدا
  ایدا
  Participant

  مزاج گرم وتر

  الف ـخصوصیات جسمی:این افراد درشت اندام بوده,دارای پوستی سرخ وسفید وموهای پرپشت هستند. نبض پر وقوی دارند.خواب خوبی دارند گرچه تحمل بی خوابی هم برایشان راحت است. این افراد نه تحمل گرمای زیاد را دارند نه تحمل سرمای زیاد را دارند,ولی در کل تحمل سرمابرایشان راخت تر است.علاقه به شیرنی وترشی دارند وتقریبا همه نوع غذا را می خورند.پوست بدن ایشان گرم ومرطوب ونرم است.

  ب ـخصوصیات روانی: انسان هایی شجاع وجسور بوده,معمولا پیشرو ورهبر گروه می باشند.بطور معمول انسان های ارامی هستند ولی سعی کنید از ظرفیت ان ها سوء استفاده نکنید چرا که هنگام عصبانیت ممکن است رفتارهای مخاطره امیز داشته باشند.

  #2305
  Avatar of ایدا
  ایدا
  Participant

  مزاج سرد وتر
  الف ـ خصوصیات جسمی: این افراد چاق وپرجربی هستند. پوست سفید وموهای کم پشت دارند تشنه نمی شوند ودهان مرطوبی دارند خواب زیادی دارند. تمایل به مصرف گرمی ها مثل شیرینی وادویه دارند وتمایل به خوردن سردی ها از جمله ترشی از خود نشان نمی دهند فصلزمستان فصل بدی برایشان می باشد.

  خصوصیات روانی: این افراد کم انرژی وکند هستند. معمولا صبور وارام هستند وکمتر عصبانی می شوند.

  مزاج سرد وخشک

  خصوصیات جسمی:این افراد اندامی لاغر دارند خواب این افراد کم بوده وبینی خشکی دارند به شیرینی وگرمی ها نسبت به سردی ها تمایل بیشتری دارند. بیشتر تمایل به هوای گرم دارند ودر فصل بهار راحت ترند فصل پاییز برایشان فصل نا مطلوبی است.
  ب ـخصوصیات روانی: سوداوی مزاجان افرادی دقیق,منظم,دوراندیش و محاسبه گر هستند.

  انچه تا کنون صحبت شد عبارت است از مزاج سرشتی یعنی مزاجی که از طریق ارث از پدر ومادر به فرد منتقل می شود. هر فردی وقتی متولد می شود دارای مزاج سرشتی است وهمین مزاج برای او یک حالت طبیعی است بنابراین اگر کسی مزاج گرم وخشک,گرم وتر,سرد وخشک,سرد وتر دارد به این معنی نیست که دچار بیماری ناشی از صفرا,سودا,بلغم,یا دم است ان چیزی که باعث بیماری است غلبه خلط دم,صفرا,بلغم یا دم است که در اینده به ان اشاره خواهیم کرد انشا ء ا….

  #2308

  خب الان من جزو کدومم؟! تقریبا تو هیچ کدوم از اینها نمیگنجم؟! دلیلش چیه؟{#12}

  #2309
  Avatar of ایدا
  ایدا
  Participant

  یعنی اقای دکتر تو هیچ کدوم از این گروها که گفتیم هیچ کدوم از این مشخصه ها را نداشتی نه اینکه همه را داشته باشی حتی دو یا سه مورد هم نداشتی؟

  #2312

  چرا تو هر کدومشون یه چنتایی از ویژگیهاش رو داشتم حالا موندم کدوم یکی مزاج منه !!!{#106}

  میکسش هم خوبه! کلاس داره !

  #2321

  چجوری باید مزاج غالب رو پیدا کنیم خانم دکتر؟

  زندگی خنده ایست گذرا. علی (ع)
  #2342
  Avatar of ایدا
  ایدا
  Participant

  ببینید اقای دکتر ما برحسب ان جیزهایی که ما درمورد خصوصیات مزاجها گفتیم مثلا نوع رفتار رنگ پوست و نوع خواب باید ببینید شما باید جزءکدام گروه باشید مثلا فرض کنیم من بر اساس تیپ ظاهری باید بلغمی باشم ولی الان وقتی مزاجها را بررسی می کنم می بینم من فقط از لحاظ رنگ پوست رنگ مو یا … خصوصیات بلغم را دارم ولی مثلا از لحاظ اشتها یا خیلی خصوصیات دیگر فرض می کنیم مزاج صفراوی را داریم این نشان می دهد که مزاج اصلی من بلغم بوده وبر اثر عواملی که ان شاالله در مباحث بعد گفته خواهد شد مزاج من تغییر کرده ومثلا صفرا غالب شده. امیدوارم تونسته باشم جواب سوال شما را بدهم

  #2513
  Avatar of ایدا
  ایدا
  Participant

  عنوان : بيماري¬هاي بلغمي

  بلغم
  مزاج بلغم سرد و تر است هر گاه بلغم كمي افزايش پيدا كند تيپ بلغمي بوجود مي آيد چون رطوبت افزايش پيدا
  مي¬كند حجم افزايش پيدا مي كند و درشت اندام مي شود. اگر بلغم زياد شد بدن حالت كله قندي پيدا مي كند كه بلغم بيشتر در اندام تحتاني رسوب مي كند و با سن و ران درشت و ساق ها باريك مي شود كه اين افراد را در مناطق جغرافيايي سرد و تر و همچنين در نقاطي مانند آفريقا مي¬بينيم اندام مرطوب اندام مياني و تحتاني هستند كه تجمع بلغم را در اين نواحي بيشتر مي بينيم.
  در خانم ها بعد از بلوغ رطوبت بيشتر است.
  بلغم مزاج سرد و تر دارد، بلغم زير بدن قرار مي گيرد كار بلغم ساخت پي، اعصاب، مغز و بخشي از استخوان و لايه روي عضلات (لايه اي كه عضلات در آن قرار دارند) است .
  معادل بلغم آب است. خصوصيات آب: آب ثابت است. سرازيري مي رود، هم آرام است و هم خروش دارد. داخل خلل و فرج مي شود (ريزبيني مي كند) انعطاف هاي خارج از قاعده يا ضد و نقيض دارد آرام آرام نفوذ مي¬كند . انعطاف-پذيري آب بستگي به گرمي آفتاب دارد . حرارت مي¬تواند آب را حركت دهد و باعث بالا رفتن آن شود و در بالا آن را معلق نگه دارد اما به محض سردي پايين مي¬آيد چون نمي¬تواند بالا بمانند . در دل خود نهنگي را نگاه مي¬دارد بدون آنكه ديده شود و داراي اسرار بسياري است اما به كس نمي¬گويد و بسيار خود نگه¬دار است با گرما دادن به آن اسرارش را فاش مي¬كند و با سردي منجمد مي¬گردد . تعادل آب در مايع ماندش است .
  رنگ پوست :‌ سفيد و روشن است . البته بلغمي¬هاي سياه هم هستند كه بيشتر در آفريقا ديده مي¬شوند . پوست مرطوب بوده و منافذ آن ريز هستند هر چه رطوبت بيشتر شود پوست نازك¬تر و لطيف¬تر مي¬شود . يكي از راهها تشخيص مزاج پوست مي¬باشد بخصوص پوست دست هر چه بلغم و رطوبت بيشتر شود شبيه پوست بچه¬ها شده نازك¬تر و نرم شده و منافذ ريز

نوشته های 1 تا 15 از کل 39 تا

برای پاسخ دادن در این تاپیک، با نام کاربری خود وارد سایت شوید.