پرستاری

کنترل IO و ثبت آن

Viewing 1 post (of 1 total)
 • نویسنده
  نوشته
 • #37139
  نمایهٔ نازنین
  نازنین
  Participant
  @nazanin827
  • نوشته ها: 3

  کنترل جذب و دفع مایعات :میانگین دریافت و دفع مایعات روزانه باید بررسی شود زیرا تغییر در حجم ادرار شاخص مهم تغییرات مایع یا بیماری کلیه است.برون ده ادراری کمتر از ۳۰میلی لیتر در ساعت برای بیش از دو ساعت خطرناک است و حجم بیشتر۲۵۰۰-۳۰۰۰میلی لیتر در روز باید ب پزشک گزارش شود.

  برای کنترل جذب مایعات میزان مایعات خوراکی وریدی و فراورده های خونی را ک مددجو در ۲۴ ساعت دریافت میکند اندازه گیری میکنندو برای کنترل حجم مایعات دفع شده حجم ادرار استفراغ اسهال تعریق وخون ریزی در ۲۴ ساعت محاسبه می گردد.

  مختصری از فضای مایعات بدن:

  دو فضای اصلی که مایعات بدن در آن قرار دارند عبارتند از مایع درون سلولی و مایع خارج سلولی.ICFیا مایع درون سلولی حدود ۴۰درصد وزن بدن بزرگسال و ۷۰درصد آب کل بدن را تشکیل میدهد.ECF یا مایع خارج سلولی تمامی مایع خارج دیواره سلول ها را شامل می شود که حدود ۲۰۰درصد وزن بزرگسال یا ۳۰درصد آب کل بدن را تشکیل می دهد.شامل مایعات درون عروقی و بینابینی(میان بافتی)است.

  تغیییرات حجم مایع:

  در شخص سالم آب کل بدن در حدود ۵۰تا۶۰درصد وزن بدن را تشکیل میدهد.تغییرات بستگی به عواملی نظیر سن،میزان لاغری بدن و جنس دارد.مایعات بدن نوزاد بطور قابل ملاحضه بیش از بالغین است،همچنین مقدار مایع خارج سلولی در بدن نوزاد بیش از افراد بزرگسال است.چون مایع خارج سلولی بیش از مایع داخل سلولی است درنیجه به سهولت از دست می رود،اغلب نوزادان مستعد کاهش حجم مایع می شوند.افراد چاق به نسبت افراد لاغر آب کمتری دارند چون آب بافت چربی کمتر است.به همین نحو در زنان نسبت به مردان آب کمتر است و همچنین در افراد سالمند هم آب بدن کاهش می یابد بدلیل بالا رفتن میزان چربی آنان.

  مایعات دریافتی:

  مایعات خورده شده: مایعات خورده شده به طور عمده توسط مکانیزم تشنگی تنظیم میشوند.مرکز تشنگی که در هیپوتالاموس قرار دارد از طریق بروز کم آبی در سلول و کاهش حجم خون تحریک می شود.

  آب همراه با مواد غذایی: دومین منبع بزرگ تهیه آب بدن است.مقدار مایع خورده شده بستگی به اقلام غذایی دارد مثلا میوه هایی مانند خربزه و مرکبات دارای آب فراوانند در حالی که غلات و میوه های خشک آب نسبتا کمتری دارند.

  راههای دفع:آب از راه کلیه ها به صورت ادرار،از سیستم گوارشی همراه با مدفوع و از راه پوست به صورت عرق از بدن دفع میشود.همچنین دفع نامحسوس آب از شامل مقداری به صورت عرق و مقداری هم در ریه دفع می شود که این مقدار را برای اندازه گیری مدنظر قرار نمی دهیم.

  مواردی که ذکر شد در مورد افراد سالم بود؛اکنون به این نکته می پردازیم که در چه مواقعی باید جذب و دفع بیماران کنترل گردد؛ یا در چه مواردی جذب و دفع بیماران کنترل می گردد:

  ۱٫بیماری حاد:

  ترما به سر و قفسه سینه، شوک و سوختگی درجه دو یا سه ، استرس؛ بیماران در معرض اختلال مایع ، الکترولیت و اسید و باز قرار میدهد.زمانی که آلدسترون و کورتون و ADH در پاسخ به استرس ترشح  شوند می توانند باعث احتباس سدیم،کلر،دفع پتاسیم و کاهش دفع ادرار گردند.

  ۲٫جراحی:

  پاسخ بدن نسبت به جراحی وابسته به وسعت جراحی،اتلاف خون و مایع در طول جراحی متفاوت است.به علاوه شاید اختلال اسید و باز نیز بروز کند.مثلا مددجویی که به دنبال عمل جراحی در معرض اسیدوز تنفسی قرار می گیرد.همچنین ممکن است به علت درناژ معده ای در معرض آلکالوز متابولیک ناشی از دفع اسید معده قرار گیرد.

  ۳٫سوختگی:

  هرچه درصد سوختگی بیشتر باشد اتلاف مایع نیز بشتر است که این اتلاف به پنج روش است:۱٫خروج پلاسما از فضای داخل عروقی و ایجاد ادم؛۲٫ترشح پلاسما و مایع بینابینی؛۳٫اتلاف یا تبخیر آب از سطح سوخته؛۴٫نشت خون از مویرگ های آسیب دیده و کاهش حجم مایع داخل سلولی؛۵٫جابجایی سدیم و آب به داخل سلول جهت تطابق با حجم مایع خارج سلولی.

  ۴٫اختلالات تنفسی:

  بسیاری از تغییرات سیستم تنفسی باعث اسیدوز تنفسی می شود؛مثل پنومونی،دریافت مسکن ها،بیماری مزمن انسدادی ریه در دفع CO2 اختلال ایجاد کرده و باعث اسیدوز می شودو همین طور  هیپرونتیلاسیون ناشی از تب با اضطراب باعث آلکالوز تنفسی می گردد.

  ۵٫بیماری های مزمن:

  برای مثال سرطان ،CHF،گروهی از وضعیت های موثر بر تعادل مایع و الکترولیت و اسید و باز هستند.در صورت وجود بیناری مزمن پرستار باید به بررسی نحوه تاثیر این بیماری بر تعادل مایع،الکترولیت و اسید و باز بپردازد.

  ۶٫بیماری های قلبی عروقی:

  بیماران قلبی به علت کاهش پرفیوژن کلیوی ناشی از کاهش برون ده قلبی دچار کاهش ادرار می گردند و با افزایش حجم داخل عروقی ناشی از تجمع آب و سدیم؛فرد در معرض ادم ریه قرار می گیرد. اختلال الکترولیت و مایع همراه با بیماری قلبی برای مدتی به کمک محدودیت مایعات و سدیم و مصرف دارو کنترل می شود.هدف نهایی محدودیت مایع کاهش بار کاری بطن چپ بوسیله کاهش حجم مایعات در گردش می باشد.

  ۷٫بیماری کلیه:

  بیماری های کلیه تعادل مایع و الکترولیت را به صورت احتباس سدیم،KCl و اب در فضای خارج سلولی تحت تاثیر قرار می دهند.همچنین Cr،Bun نیز افزایش پیدا می کند زیرا کلیه قادر به تصفیه این مواد  زائدنیست.وافزایش این دو ماده برای سلول فرایند سمی ایجاد می کند.اسیدوزمتابولیک ناشی ازتجمع یون هیدروژن به علت اختلال در عملکرد کلیه ایجاد می شود.شدت اختلال مایع و الکترولیت بستگ به میزان و درجه نارسایی کلیه دارد.

  ۸٫بیماری گوارش:

  گاستروآنتریت و درناژ گوارشی باعث اتلاف مایع،پتاسیم و کلر و در نتیجه اختلال در تعادل اسید و باز می شود.فیستول گوارش می تواند سبب دفع سدیم و پتاسیم شود. هر عاملی که سبب دفع مایع از طریق سیستم گوارش شود می تواند سبب دهیراتاسیون و انواع اختلالات الکترولیتی شود.

  ۹٫عوامل محیطی:

  درجه حرارت محیط باعث تعریق زیاد می شود؛کاهش بیش از ۷ درصد وزن بدن توانایی بدن را برای مکاننیسم های جبرانی کاهنده درجه حرارت را کاهش می دهد.

  ۱۰٫رژیم غذایی:

  تاریخچه رژیم غذایی یکی از بررسی ها یمهم برای پرستار است.رژیم غذایی حاوی مایعات سدیم،پتاسیم، کلسیم، منیزیم ، کربوهیدرات ضروری ،چربی و پروتئین به تعادل مایع الکترولیت و اسید و باز کمک می کند.

  ۱۱٫سبک زندگی:

  سابقه استعمال سیگار و الکل در آینده باعث اختلال در تعادل مایع الکترولیت و اسید و باز می شود.

  برای کنترل I/O ؛ باید وضعیت جسمی مددجو را بررسی کرد.معاینه بالینی به این علت انجام می گیرد  که  اختلال در تعادل مایع،الکترولیت،اسید و باز بر تمامی سیتم های بدن اثر می گذارد؛ پس لازم به بررسی است.در حین معاینه پرستار با دقت علائم و نشانه های مورد انتظار و هرگونه اختلال را مورد توجه قرار می دهدبه طور مثال چنانچه به هیدراتاسیون شک شد، بررسی حفره دهان بسیار کمک کننده است.یافته های فیزیکی ناشی از اختلال مایع ،الکترولیت و اسید و باز را مددجو نشان می دهد.

  اندازه گیری جذب و دفع مایعات :

  اندازه گیری و ثبت I/O یکی از قسمت های مهم ارزیابی بیمار است و شناخت هرگونه انحراف I/O لازم  است.(کاهش تدریجی بازده ادراری می تواند نشانه مکانیسم تطبیقی بدن در اختلال مایع هیپراسمولار یا FVDs باشد.)

  اندازه گیری دقیق I/O می تواند به تشخیص بیماران در معرض خطر و یا مبتلا به اختلال مایع،الکترولیت، اسید و باز کمک کند.کنترل I/O در مراکز درمانی برای بیماران تب دار،پس از پروسیجرها، در حین مصرف  دیرتیک ها، سرم درمانی و بیماران دچار محدودیت در مصرف مایعات به طور دقیق انجام می شود.همچنین پرستار برای بیماران مبتلا به نارسایی احتقانی قلبی و بیماران کلیوی و بیماران وخیم کنترل I/O را انجام می دهد.

   

  Intake & Output:

  شامل هرگونه مایعات مصرفی از راه دهان(ژلاتین ،بستنی ،سوپ، آبمیوه،آب و …)از طریق لوله های تغذیه ای و درمان وریدی و خون و فراورده های خونی می باشند.گاهی بیمار مقادیر مشخصی از دارو را هر یک تا دو ساعت دریافت می کند.گاهی دارو از طریق لوله های معده ای برای بیماران گاواژ می شود که پس از گاواز، برای شستشوی لوله از آب استفاده می شود.پرستاران باید همه این موارد را به عنوان intake در نظر گیرند در حالی که بازده یا output شامل ادرار، اسهال، استفراغ، ترشحات معده،  ترشحات زخم های چرکی و درن ها می باشد.

  بیماران سالم و دارای تحرک قادر به اندازه گیری ادرار خود در ظرف مندرج هستند؛زمانی که بیمار دارای سوند فولی،لوله های درناژ یا ساکشن است بر حسب وضعیت بیمار بازده ثبت می گردد(در پایان هر شیفت کاری یا هر ساعت).البته هماهنگی با بیمار و خانواده جهت همکاری دقیق در اندازه گیری I/O لازم است.همچنین مهارت حرکتی و قدرت بینایی بیمار جهت اندازه گیری دقیق لازم است.پرستار به بیمار و خانواده اش در مورد هدف از اندازه گیری،روش خالی کردن ظروف و توضیحات لازم را ارائه می کند.کیسه جمع آوری ادرار ک ست سونداژ مثانه متصل میشود

   

  نحوه ی انجام کنترل IO:
  ۱

  وجود دستور پزشک مبنی بر کنترل جذب و دفع برای بیمار
  ۲

  درج مشخصات بیمارروی برگه چارت جذب و دفع و نصب کنار تخت بیمار
  ۳

  توضیح به بیمار و همراه او در مورد دلیل و اهمیت کنترل جذب و دفع
  ۴

  آموزش به بیمار در مورد نحوه اندازه گیری مایعات خوراکی و جمع آوری ادرار در ظرف مدرج
  ۵

  یادداشت نوع و میزان مایعات دریافتی و زمان آن در چارت مربوطه + کلیه مایعات وریدی (خون و سرم)
  ۶

  استفاده از لوازم حفاظت شخصی جهت اندازه گیری ترشحات و مایعات دفعی
  ۷

  یادداشت میزان ، نوع و زمان مایعات دفعی (ادرار،ترشحات سوند معده ، درنهای زخم ، چست تیوب)
  ۸

  محاسبه میزان کل مایعات در یافتی در پایان هر شیفت و ثبت آن در پرونده
  ۹

  در صورت عدم تناسب بین میزان جذب و دفع یا بروز علائم اولیگوری و آنوری گزارش به پزشک و ثبت در پرونده
  ۱۰

  ثبت میزان جذب و دفع در گزارش پرستاری و چارت علائم حیاتی موجود در پرونده

  تصویر کیسه جمع آوری ادرار در نوزادان

   

  منبع:کتاب اصول فنون مامایی و روش کار در اتاق عمل و سایت های مربوطه

Viewing 1 post (of 1 total)

برای پاسخ دادن به این تاپیک، به سیستم وارد شوید.

ads