مامایی

بررسی سوالات ارشد۹۴

برچسب‌ها: 

نمایهٔ زهراآقاجری
    زهراآقاجری

دررابطه باسوال مرگ ومیرمستقیم مادری منم سقط دراثر دستکاری روزدم ولی درمورد مرگ بانارسایی قبلی قبل از بارداری هم شک داشتم چون دوره پری ناتال بوده 

اگرخدابشودباورت خدا یک نقطه میگذارد زیرباورت میشود یاورت

Viewing 15 replies - 31 through 45 (of 175 total)
  • نویسنده
    پاسخ‌ها
  • لینک دائمی
    نمایهٔ مژگان مالمیر
    مژگان مالمیر@midwife89

نازنین جان مرسی عزیزم بابت تلاشت.من تا اخر بودم اما مراقب دفترچه رو ازما گرفت، حتی گفتم  سوالها برای خودمونه اما برخورد بدی داشت.من الان میرم نواکو میبینم اگه پیدا کردم اطلاع میدم.خسته نباشی گلم

• این پاسخ 47 سال و 4 ماه پیش توسط ویرایش شده.
    لینک دائمی
    نمایهٔ مژگان مالمیر
    مژگان مالمیر@midwife89

سوال17: نتیجه ی پاپ اسمیر خانم 38 ساله ASCUS (ضایعه ی سنگفرشی با اهمیت ناشناخته) است، کدام اقدام در حال حاضر ضروری نمی باشد؟

خب طبق فصل 19 الگوریتم19-5 قسمت الف( طبق نواک من چون کپی گرفتم)

نحوه اداره ی زنان دارای سلوا های سنگفرشی اتپیک با اهمیت نا مشخص(ASCUS)::

1-تست HPV DNA بر پایه مایع =»»الف:منفی بود تکرار سیتولوژی ب:مثبت بود اداره طبقLSIL

2-کولپوسکوپی (زنان فاقد ضایعات و زنان دارای کلپوسکوپی غیر رضایت بخش نمونه برداری اندوسرویکال ترجیح داده میشود)

3-تکرار سیتولوژی (در ماه 12 و 6)=»»الف:هردو تست منفی بود : غربالگری روتین انجام میدیم

لینک دائمی
    نمایهٔ نازنین
    نازنین@rainydrop

سوال 18: خانم 35 ساله نابارور به دنبال درمان با گنادوتروپین و hCG دچار درد شکمی ، تهوع، استفراغ و آسیت مختصر شده است. تشخیص احتمالی چیست؟ کدام اقدام برای وی ممنوع است؟

الف) تحریک بیش از حد تخمدانی گرید سه- معاینه ی لگن

ب) PID- لاپاراسکوپی

ج) سندرم OHSS گرید خفیف- معاینه ی شکمی

د) حاملگی خارج رحمی- کلدوسنتز

جواب: گزینه ی الف – وقتی حرف از ناباروری و تحریک تخمدان (درمان با گنادوتروپین و …) میشه به بیشترین چیزی که فکر می کنیم OHSS هست، به EP هم میشه شک کرد ولی آسیت داد میزنه که تحریک بیش از حد تخمدان اتفاق افتاده. احتمال PID خیلی ضعیفه. تو نواک فصل ناباروری نوشته شده که در صورت وقوع OHSS معاینه ی لگن ممنوعه. من صرفا با دونستن همین نکته گزینه ی یک رو انتخاب کردم و احتمالا هم درسته.

معاینه ی لگنی در این افراد ممنوع می باشد، زیرا تخمدان های بزرگ مستعد آسیب و پیچ خوردگی می باشند.

در مورد گرید بندی OHSS تو درسنامه ی من چیزی ننوشته. اگه کسی نواک داره  میشه زحمت بکشه این مطلب رو چک کنه؟

آینده شما به خیلی چیزها بستگی دارد؛ اما بیش از هرچیز به خود شما بستگی دارد...

لینک دائمی
    نمایهٔ نازنین
    نازنین@rainydrop

سوال19: خانم 26 ساله با شکایت دردهای عضلانی و احساس کسالت مراجعه کرده است. در معاینه، ضایعات پاپولر منتشر در سراسر بدن دارد و سابقه ای از زخم های تناسلی سفت و بدون دردی را در سه ماه گذشته می دهد که خودبه خود بهبود یافته است. در معاینه ی واژینال مشکل خاصی دیده نمی شود. کدام اقدام درمانی جهت وی مناسب است؟

الف) کپسول داکسی سیکلین 100 میلی گرم خوراکی دو بار در روز به مدت 4 هفته

ب) تزریق پنی سیلین بنزاتین2.4 میلیون واحد به صورت تک دوز

ج) تزریق سفتریاکسون عضلانی هر روز به مدت 5 روز

د) تزریق پنی سیلین بنزاتین 2.4 میلیون واحد یک بار در هفته تا سه هفته

جواب: علایم بیانگر سیفیلیس ثانویه هستن. در گذشته زخم های ژنیتال سفت و بدون درد داشته که منظور همون شانکر بوده و خودبه خود خوب شدن، یعنی سیفلیس اولیه رو رد کرده. علایم آنفلوانزا مثل درد عضلانی و کسالت و ضایعاتی که گفته نشون دهنده ی سیفیلیس ثانویه هستن.

درمان های سیفیلیس اولیه، ثانویه، مرحله نهفته زودرس:

پنی سیلین بنزاتین 2.4 میلیون واحد تک دوز

کپسول داکسی سیکلین 100 میلی گرم خوراکی دو بار در روز به مدت 2 هفته

تتراسیکلین 500 میلی گرم، 4 بار در روز به مدت 2 هفته

لینک دائمی
    نمایهٔ نازنین
    نازنین@rainydrop

سوال20: علایم سونوگرافیک زیر در حاملگی خارج از رحم دیده می شود، بجز:

الف) حباب دوگانه

ب) حلقه ی آتش

ج) مایع آزاد در کولدوساک

د) ساک کاذب حاملگی

جواب: گزینه ی الف

حباب دوگانه نشانه ی سونوگرافیک آترزی دوازدهه هست. فصل 16، صفحه ی 470

بقیه ی گزینه ها، فصل 10، صفحه ی 317:

پاراگراف اول>>> ساک کاذب حاملگی

تو قسمت آدنکس ها>>> در صورت استفاده از تصویر برداری داپلر رنگی ترانس واژینال می توان جریان خون جفتی را در محیط توده ی کمپلکس آدنکسی (به اصطلاح حلقه ی آتش) را مشاهده کرد.

ستون دوم قسمت کولدوساک رکتومی- رحمی >>> با استفاده از ترانس دیوسر ترانس واژینال می توان حتی 50 میلی لیتر مایع را در کولدوساک مشاهده کرد.

خب دوستان با همکاری شما سوال های بارداری تموم شدن. :گل میریم سراغ سوال های نوزادان.

لینک دائمی
    نمایهٔ نازنین
    نازنین@rainydrop

سوال 21: کدام گزینه هنگام معاینه بالینی نوزاد صحیح است؟

الف) ضربان قلب نوزاد بین 120-100 ضربه در دقیقه طبیعی است.

ب) تغییر رنگ دلقک به علت آنمی است و لازم است نوزاد بررسی شود.

ج) تعداد تنفس نوزاد 40-20 نفس در دقیقه است.

د) نوزاد پست ترم بدون آنمی، دارای پوستی رنگ پریده و ضخیم تر از نوزاد ترم است.

لینک دائمی
    نمایهٔ مژگان مالمیر
    مژگان مالمیر@midwife89

در مورد گرید بندی OHSS تو درسنامه ی من چیزی ننوشته. اگه کسی نواک داره میشه زحمت بکشه این مطلب رو چک کنه؟

سلام.نواکم پیشم نیست اما طبق درسنامه جامع بیماری های زنان:

سیستم طبقه بندی OHSS:

شدت                             مرحله                             علائم

خفیف                              A                                 استرادیول بیشتر از200PM/ML

B                                 استرادیول بیشتر از200 به همراه افزایش اندازه تخمدان تا قطر6CM

متوسط                            A                                 استرادیول بیشتر از400 همراه با افزایش اندازه تخمدان تا6تا12CM

B                                 اسیت در سونو به همراه معیارهای مرحله A

شدید                              A                                استرادیول بیش از600 همراه افزایش قطر تخمدان بیش از12 اسیت

و اختلال عملکردی کبدی

B                                اسیت فشاری.ARDS.شوک.از کار افتادگی کلیه و ترومبوامبولیسم

لینک دائمی
    نمایهٔ مژگان مالمیر
    مژگان مالمیر@midwife89

سوال 21: کدام گزینه هنگام معاینه بالینی نوزاد صحیح است؟

(طبق نلسون 2007 فصل 94 ):نبض نرمال 120تا160ضربه در دقیقه.تنفس نرمال 30تا60 تنفس در دقیقه هست و در بررسی های پوستی تغییر رنگ دلقکی(تقسیم شدن غیرعادی بدن از پیشانی تا پوبیس به نیمه رنگ پریده و قرمز)یک حالت بی ضرر و گذرا است.(طبق فصل97):ویژگی های نوزاد پس از ترم:وزن بالا.موهای لانگو ندارند.ورنیکس کاهش یافته.ناخن و موهای بلند.پوسته ریزی و هوشیاری بالا.پوست شل رنگ پریده و اخیرا وزن کم کرده اند.جواب صحیح د.من نلسونم قدیمیه بچه هایی ک جدیدشو دارن چک کنن ممنون میشم

لینک دائمی
    نمایهٔ عاطفه مطلق
    عاطفه مطلق@mama87

بچه ها با این اوصاف شماها بارداری رو چند درصد زدین؟؟؟؟

من 61 زدم. فکر میکنم خوب نیست چون سوالات بارداری آسون بود :وا

لینک دائمی
    نمایهٔ سمیه
    سمیه@daneshjoo

مگه قرار نبوده ساعت( 18)

10 خرداد کلید بیرون بیاد ؟!

پس چی شد؟!

لینک دائمی
    نمایهٔ نازنین
    نازنین@rainydrop

به نظر من با توجه به اینکه تعداد سوالها کم شده 61 درصد کم نیست.

سوال22: در ارزیابی سلامت جنین توسط کوردوسنتز کدام مشکل شناسایی می شود؟

الف) اروپاتی های انسدادی

ب) هموگلوبینوپاتی ها

ج) بلوغ جنینی

د) اسپینا بیفیدا

جواب: گزینه ی ب. کتاب نلسون من ترجمه ی دکتر ولایتی هست شاید صفحه ی شما فرق داشته باشه ولی فصلش همونه. فصل 90 جنین- جدول 1-90- صفحه ی 29

———————————————————————————————————————————————–

سوال 23: در صورت کاهش غلظت آلفافیتوپروتئین سرم مادر، کدام یک از موارد زیر محتمل است؟

الف) آترزی روده

ب) تریزومی ها

ج) آنانسفالی

د) هپاتیت

جواب: گزینه ی ب . فصل 90 جنین- جدول 1-90 . اگه دقت کنین می بینین که از این جدول 2 تا سوال اومده. تو نلسون جدول ها خیلی اهمیت دارن و حتما بخونیدشون، من خودم تنبلی کردم و نخوندمشون. این دوتا سوال رو با توجه به اطلاعات ویلیامز زدم، اگه سوال دیگه ای بود نمی تونستم جواب بدم.

به نظر من سوالات نلسون بیشتر جنبه ی کتاب داره، و طراح سوال سعی میکنه از جزئیات کتاب سوال طرح کنه، پس نلسون رو نکته به نکته و همراه تمام جداول بخونین.

لینک دائمی
    نمایهٔ نازنین
    نازنین@rainydrop

سوال 24: استفاده از اسید والپرویک در طی حاملگی احتمال بروز کدام مشکل نوزادی را تشدید می نماید؟

الف) IUGR

ب) اختلالات شناختی

ج) هیپوتونی

د) هیپوسپادیاس

لینک دائمی
    نمایهٔ عاطفه مطلق
    عاطفه مطلق@mama87

جواب سوال 23 گزینه د یعنی هیپوسپادیازیس میشه.
    صفحه 36 فصل جنین ” شیرخوارانی که در معرض اسید والپروییک قرار میگیرند ممکنست ناهنجاریهای متعددی شامل نقایص لوله عصبی ، هیپوسپادیازیس، ناهنجاریهای صورت و قلب و نقص در اندامها داشته باشند”
    نازنین جان میشه بدونم شما بارداریت رو چند درصد زدی؟؟؟

لینک دائمی
    نمایهٔ زهراآقاجری
    زهراآقاجری@zahramama

سوال25:کدام گزینه درمورد مدت پیگیری ومراقبتهای تکاملی شیرخواران ترخیص شده از بخش مراقبتهای ویژه صحیح است ؟

الف)سن بارداری کمراز28هفته باوزن 1500گرم -پیگیری تا 10 ماه بعد

ب)سن بارداری 32-37 هفته باوزن 1500-2500گرم -پیگیری تا12ماه بعد

ج)درصورت انجام تعویض خون -پیگیری تا سن مدرسه

د)درصورت ابتلا به مننژیت -پیگیری تا 7ماه بعد

اگرخدابشودباورت خدا یک نقطه میگذارد زیرباورت میشود یاورت

لینک دائمی
    نمایهٔ عاطفه
    عاطفه@atefe314

من 61 زدم. فکر میکنم خوب نیست چون سوالات بارداری آسون بود

اتفاقا این درصد (برای بارداری زایمان به تنهایی و بدون توجه به بقیه درس ها) درصد خوبیه! :چشمک

(حتما درصد های سال قبل من رو میخواید بپرسید :دی )

حدودا چیزی که یادمه اینجوری بود…

بارداری و زنان 66

نوزادان ۵۰ (یه کم کمتر)

بهداشت ۵۰ (یه کم بیشتر)

روانپزشکی 66

زبان ۲۰

رتبه ۶۶ (همه دانشگاهها به جز مازندران و مشهد هم قبول شدم)

Viewing 15 replies - 31 through 45 (of 175 total)

برای پاسخ دادن به این تاپیک، به سیستم وارد شوید.