مدیران گروه

• نمایهٔ امین عبدالله زاده

سوالات درسی

گروه عمومی اخرین فعالیت: 2 ساعت, 23 دقیقه پیش Short URL: http://mednet.ir/url/a

اگه سوال درسی مربوط به پزشکی دارید، یا یه موضوع پزشکی هست که ذهنتون رو مشغول کرده، این گروه جای مناسبی برای مطرح کردنش هست. اینجا همه با هم سعی میکنیم در موردش بحث کنیم. فراموش نکنید برای مطرح کردن کیس های آموزشی به گروه بیمارستان آموزشی برید.

سوالات خون

نوشته های 1 تا 14 از کل 14 تا

adv

• نویسنده
    س.م
    Participant

ابن سوال به نظرم ساده است ولی برای شروع بد نیست

1اقای 40 ساله ای به دلیل سرطان روده قسمت اعظم ان را برداشته بعد از مدت چند هفته خونریزی پیدا کرده .علت مشکلش چیست؟با سپاس فراوان

به نظر شما ساده است !

نمیخواید یه ذره چیز بیشتری بگید؟! خیلی شرح حال کمی میدید !!!

چیزی که تو short bowel syn اتفاق میفته (در برداشت انتهای ایلئوم) اینکه که جذب vit b12‌ و یعنی intrinsic factor‌مختل میشه و این به نظر من که ربطی به خونریزی مریض نداره مشکلاتش در زمان خودشو نشون میده ! چیز دیگه عدم جذب چربی هاست ! و کل تو جذب مشکل پیش میاد !!! به نظرم در کل این موارد مرتبط با مشکل بیمار نیست !!!

چیز دیگه هم خیلی بخوایم راحت نگاه کنیم محل آناستاموزها پاره شده و خونریزی از اون میاد !!!

فعلا من که چیز بیشتری به ذهنم نمیرسه !!!

پس تو را هر غم که آید به پیش بر کسی تهمت منه بر خویش گرد
    س.م
    Participant

با برداشتن قسمت اعطم روده بزرگ با یه  کمبود  مواجه می شود و اون کمبود باعث خونریزی شده.اینم توضیح بیشتر

به این خاطر گفتم ساده است که مطالب و تشخیصای بالینی اعضا رو خونده بودم و از این رو در مورد سوال خودم داوری کردم.منظوری نداشتم

عاطفه شکری
    Participant

کمبود ویتامین کا!

س.م
    Participant

درسته.اما ای کاش بیشتر توضیح می دادین.حیف شد

با برداشتن قسمت اعظم روده فرد تعداد زیادی باکتر ی تولید کننده ,ویتامین کا که در تولید فاکتور های انعقادی مثل:2/7/9/ترومبین/نقش دارد  از دست می رود.در نتیجه سیستم انعقاد خون دچار مشکل می شود

باسپاس از شرکت کنندگان در بحث

عاطفه شکری
    Participant

ممنون از شما دکتر @dr-spdh

آآآآآآآآآآآآره راست میگید !‌بهش فکر نکرده بودم! البته به نظرم عدم جذب ویتامین های محلول در چربی مثل k هم تاثیر داره در کنار تولید ویتامین کا از طریق باکتری ها !!! حالا اینکه چقدر طول میکشه واقعا کمبود ویتامین کا خونریزی بده چیزی تو ذهنم نیست !‌ شما عدد رقمی یادتونه؟!

کیس جالبی بود برام . انصافا ازش چیز یاد گرفتم.

س.م
    Participant

بعد چند ماه  پس از جراحی خونریزی شروع میشه.

س.م
    Participant

مرد 55 ساله ای با مصرف طولانی الکل با استفراغ خونی به اورژانس مراجعه نموده است. در معاینات بالینی مختصر زردی چشم مشاهده می شود در معاینه شکم متسع و تجمع مایع(اسیت) وجود دارد در روی پوست شکم عروق وریدی برجسته دیده می شود .بعد از اندوسکوپی واریس های بزرگ در یک سوم تحتانی مری  مشاهده می شود؟تشخیص شما چیست؟

راهنمایی:فشار ورید باب افزایش یافته (از نتیجه اندوسکوپی که واریس مری تشخیص داده شد)

س.م
    Participant

یه سوالم داشتم که نتونستم جوابشو پیدا کنم

محل شایع تومور در روده بزرگ کدام ناحیه است؟

سیروز جواب سوال بالا.
    سوال پایینی روهم باید نگاه کنم ولی به نظرم توی یک سوم انتهایی شایعتره به خصوص سیگمویید اگر نباشه مقام بعد توی سکوم هست!
    به هرحال صبر کنید یه نگاهی به متون بندازیم ببینیم دقیقا چی هست!

س.م
    Participant

کاملا درسته{#1}

علت تشکیل واریس مری /افزایش فشار ورید باب می باشد که شایع ترین علت ان سیروز کبد به علل مختلف از جمله مصرف طولانی مدت الکل استوجدا از واریس عوارض دیگر سیروز تشکیل اسیت در شکم/ زردی چشم ها /اختلالات انعقادی/ واغما کبدی است

با تشکر

مانیو
    Participant

یه سوال فیزیولوژی

تو فردی که دچار اسهال استفراغ شده مکانیسم تنظیم گردش و فشار خونش چه جوریه؟!

مرسی

چرا این قدر سوالات بی ربط با موضوع تاپیک در اینجا هست؟!

منظور شما از اسهال و استفراغ احتمالا از دست دادن حجم هست. و میخواید بدونید بدن چطوری این کاهش حجم رو جبران میکنه؟ با کم کردن خون ورودی به عروقی که به ارگان های -کمتر حیاتی- میرن. مثلا دستگاه گوارش، پوست، اندام ها… و همچنین با کم کردن جریان کلیه، تا ادرار کمتری تولید بشه.  و همین تنگ شدن عروق باعث حفظ فشار خون هم میشه. در شرایط بیماری، کلیه معمولا آخرین وسیله ای هست که بدن برای حفظ فشار خون ازش استفاده میکنه.

زندگی خنده ایست گذرا. علی (ع)

adv

نوشته های 1 تا 14 از کل 14 تا

برای پاسخ دادن در این تاپیک، با نام کاربری خود وارد سایت شوید.