سوالات درسی

روش انجام پاپ اسمیر

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 21 total)
  • نویسنده
    نوشته
    نمایهٔ المیرا
    المیرا
    Participant
    @poorgholam

من تو مد نت گشتم اما روش انجام پاپ اسمیر رو ندیدم.کسی روش انجامشو دقیق و علمی بلده؟خودم یک چیزایی میدونم.مصرف انتی بیوتیک جزو مواری هست که نمیشه پاپ گرفت؟منظورم اینکه رو جواب تاثیر بذاره؟

نمایهٔ مهتا عباسی
    مهتا عباسی
    Participant
    @mah-ta

برای پاپ اسمیر:

نیاز به رعایت چند شرط هست.

عدم لکه بینی و کوییت در 24 ساعت گذشته

عدم استفاده از داروی واژینال ، تامپون و دوش واژینال در 48 ساعت گذشته

بهترین تایم انجام تست روز 14 سیکل یا روز های حول وحوش تخمک گذاری

منبع: اخرین دستور العمل وزارت بهداشت

روش انجام:

خوابیدن فرد بر روی تخت ژنیکولوژی به وضعیت دورسو لیتاتومی

بهتر است اسپکولوم با نرمال سالین مرطوب شود.

گذاشتن اسپکولوم، روییت سرویکس، بررسی واژینیت و سرویسیت ،اکتروپیون، کیست های نابوت،پولیپ ویا احیانا وجود فیبروم پدانوکه

( ذکر مشاهدات در فرم پاپ اسمیر)

جهت گرفتن نمونه از روش liquid base : سه دور چرخاندن سیتوبراش در منفذ سرویکس و در اوردن و انداختن سر سایتو براش داخل محلول فرمالین

جهت گرفتن نمونه با اسپچولا و پنبه سواپ:

ابتدا نمونه گیری از اکتو سرویکس و کشیدن ان روی سطح بالایی لام و سپس گرفتن نمونه از اندو سرویکس و کشیدن نمونه بر روی قسمت پایینی لام (مهم جدا بودن محل دو نمونه است.)

و فیکس نمونه با اسپری فیکساتور، با زاویه 45 درجه ، یک تا دو پاف واز فاصله 22-30سانتی متری انجام بشود.

(اگر اول از اندو گرفته شود ،سوال های اندو بر روی اکتو سرویکس قرار میگیرن و مانع از نمونه گیری از اکتو سرویکس میشود.)

انتی بیوتیک منطقا در سلول انسانی تغییری ایجاد نمیکند که مانعی برای انجام نمونه گیری باشد.

انتی بیوتیک ضد دیواره و فعالیت سلولهای باکتریایی فعالیت میکند !!! و برای تجویز ان توجه به عدم صدمه به سلول های خودی مد نظر قرار میگیرد.

زاد فردای خود، امروز از اینجا بردار
    این نه راهیست که هر روز، توان آمد و رفت

نمایهٔ نوري
    نوری
    Participant
    @252639

سپاس

عالی بود

نمایهٔ مهتا عباسی
    مهتا عباسی
    Participant
    @mah-ta

خواهش میکنم. :دي

نمایهٔ المیرا
    المیرا
    Participant
    @poorgholam

تصویری از نحوه   گرفتن و انتقال روی لام د ارید؟

نمایهٔ عاطفه
    عاطفه
    Participant
    @atefe314

در مورد تفسیر پاپ اینجا مطلب داریم

نمایهٔ عاطفه
    عاطفه
    Participant
    @atefe314

مهتا عباسی wrote:
    جهت گرفتن نمونه از روش liquid base : سه دور چرخاندن سیتوبراش در منفذ سرویکس و در اوردن و انداختن سر سایتو براش داخل محلول فرمالین
    سه دور؟!! وااااقعا؟! من امروز اولین دفعه بود لیکوییدبیس میخواستم بگیرم.سیتو براش رو ۱۸۰درجه چرخوندم خوب بود ولی شک کردم و ۳۶۰درجه اش کردم! همین هم بسیار باعث خونریزی شد… به مریض گفتم بعدا بیاد!

تا اسمیر با سواب و اسپچولا بگیرم..به نظرم بافتش مشکلی نداشت . یه چیز دیگه اینکه سیتو براش داخل ظرف محلول جا نمیشه!از میله اش هم جدا نمیشه!!!!! این مدل رو فکر کنم فقط داخل محلولش تکون بدیم کافیه نه؟! :سوال
    اصلا به نظرم سیتو براش خیلی تهاجمیه! :استفراغ

و اینکه استفاده از سیتو براش در افراد باردار ممنوعه(پشت بسته هاش نوشته!)

تو نت جستجو میکردم اومدم مدنت!من بعد اول همینجا سرچ کنم!

نمایهٔ عاطفه
    عاطفه
    Participant
    @atefe314

سه دور؟!! وااااقعا؟! من امروز اولین دفعه بود لیکوییدبیس میخواستم بگیرم.سیتو براش رو ۱۸۰درجه چرخوندم خوب بود ولی شک کردم و ۳۶۰درجه اش کردم! همین هم بسیار باعث خونریزی شد… به مریض گفتم بعدا بیاد!

تا اسمیر با سواب و اسپچولا بگیرم..به نظرم بافتش مشکلی نداشت . یه چیز دیگه اینکه سیتو براش داخل ظرف محلول جا نمیشه!از میله اش هم جدا نمیشه!!!!! این مدل رو فکر کنم فقط داخل محلولش تکون بدیم کافیه نه؟! :سوال
    اصلا به نظرم سیتو براش خیلی تهاجمیه! :استفراغ

تو نت جستجو میکردم اومدم مدنت!من بعد اول همینجا سرچ کنم!

نمایهٔ مهتا عباسی
    مهتا عباسی
    Participant
    @mah-ta

یه نکته جالب فهمیدم .این ابزاری که ما ازش به عنوان سایتوبراش یاد میکنیم در اصل سایتو براش نیست و سرویکس براش هست!!!! (منظورم عکس اول هست چیزی که سرش کاملا مثل مسواک هست و هم نمونه اندو سرویکس رو میگیره و هم نمونه اگزو سرویکس رو)

عکس سایتو براش واقعی رو هم گذاشتم که عملا نقش پنبه سواپ رو داره با این تفاوت که نمونه سایتو داخل فرمالین قرار میگیره البته با تکان دادن و چرخاندن سایتو داخل ظرف و ریختن سلولها داخل فرمالین ( خود وسیله دور ریخته میشود.)
    به اضافه اینکه نمونه اگزو هم بر با اسپچولا گرفته شده و بر روی لام کشیده میشه وبیمار یک لام که حاوی سلولهای اگزو هست ویک ظرف نمونه حاوی فرمالین و سلولهای اندو رو به ازمایشگاه سیتولوژی میبره.

عاطفه جان در مورد تجربه ای که داشتید
    اگر از سرویکس براش استفاده میکنید حتما قبل از استفاده سر وسیله رو با اب کاملا خیس کنید . قسمت سفید سرویکس براش قابل جدا شدن هست و اصلا برای همین دو رنگه که جدا بشه و سر سفید رنگ جدا وداخل محلول فرمالین انداخته میشه. اگر جا نشد شاید ظرف فرمالین کوچیک رو برداشتید.

ما برای نمونه گیری دو تا ظرف فرمالین داشتیم که ظرف کوچک مخصوص بیوپسی و ارسال به پاتولوژی بود و ظرف بزرگ مخصوص pap smear.

اگر contact bleeding رخ داد عیبی نداره حتی المقدور در تایم مید سیکل نمونه گرفته بشه که سرویکس نرمتر هست. خوبی این روش عدم تاثیر خون و موکوس روی نمونه گیری هست.

و اینکه نمیدونم چرا اینهمه منزجر شدید از این روش
    چیزی که بر حسب تجربه ام دیدم سرویکس براش به مراتب بهتر از اسپچولا و پنبه سواپ هست هم تایم کمتری میگیره هم نتیجه درست تر و هم باعث میشه اطمینان خاطر بیشتری به کار خودمون پیدا کنیم.
    والبته در دستورالعمل جدید pap smear فقط نمونه بر پایه مایع +گارداسیل
    روش غربالگری کنسر سرویکس محسوب میشه.

پیوست ها:
    برای دیدن پیوست ها باید وارد حساب کاربری خود در سایت شوید.

نمایهٔ عاطفه
    عاطفه
    Participant
    @atefe314

IMG_20160205_010850

من هم اینا رو یافتم… (فایل پی دی اف رو ضمیمه میکنم ولی بخش مهمش همینه که به فارسی گذاشتم. )

سرویکال براش هم دو نوعه بروم هست و کومبی که من از دومی استفاده میکنم. خودم هم به این نتیجه رسیدم قدرت کافی برای جدا کردن براش از میله نداشتم.

این مطلب مال کشور ما نیست لطفا حتما فایل اصلی رو هم مطالعه کنید من خیلی گشتم در نهایت این فایل بنظرم از همه کامل تر بود:

برای خانم های قبل منوپوز:
    Cervical sampler broom:
    اگر از بروم استفاده میکنید سه الی پنج دور بروم را بچرخانید
    Cervex-Brush® Combi:
    اگر از براش کامبی استفاده میکنید دو بار در جهت عقربه های ساعت بچرخانید.

plastic Spatula+endocervical brush:
    اسپچولا را یک الی دوبار در منطقه ی تی زون بچرخانید. و بعد از اندوسرویکس بوسیله چرخاندن یک چهارم دور براش (D) نمونه بگیرید.
    برای خانمهای بعد از یائسگی:
    میتوانید فقط از براش کامبی استفاده کنید
    یا در صورت استفاده از بروم یا اسپچولا لازم است از براش اندوسرویکس هم استفاده کنید.

پیوست ها:
    برای دیدن پیوست ها باید وارد حساب کاربری خود در سایت شوید.
    نمایهٔ المیرا
    المیرا
    Participant
    @poorgholam

تو پایگاه هااز پنبه سواپ و اسپچولااستفاده میشه.

لازم هست حتما حتما استریل بشن بافور(جهت تطمینان میپرسم)

نمایهٔ مهتا عباسی
    مهتا عباسی
    Participant
    @mah-ta

عزیزم محیط واژن که استریل نیست ولی استفاده از لوازم استریل بهتر هست برای همین داریم به سمت استفاده از سرویکس براش و سایتو براش میریم.
    حتی دستکشی که هنگام pap smear استفاده میشه استریل نیست ،چون واژن هم مثل دهان هست و حاوی میکرو ارگانیسم های فراوان..

اگر بخواهیم اینجوری در نظر بگیریم ابسلانگ هم باید استریل بشه..

هدف و وظیفه ما اینه که جایی که استریل هست رو از استریلیته خارج نکنیم مثل عروق هنگام رگ گیری

+حتی الاامکان پنبه سواپ ها و اسپچولا ها در یک ظرف در بسته قرار داشته باشن تا در معرض آلودگی کمتری قرار بگیرن.
    +در ضمن اگر در داخل فور قرار داده بشن به علت دمای بالایی که برای استریل کردن نیاز هست حتما میسوزن.!!

نمایهٔ المیرا
    المیرا
    Participant
    @poorgholam

من هم متعجب شدم.قبلا استریل نمیکردیم.اما یک جایی رفتم دیدم همچنین کاری میکنن.گفتم شاید من اشتباه میکنم.ممنون

نمایهٔ زهرا مومنی پور
    زهرا مومنی پور
    Participant
    @zmomenipour

چه اندیکاسیونی داره اصلا استفاده اش تو بارداری؟ این همین جوری یه ذره تحریک میکنی خونریزی میده چه برسه به سرویکس باردار !

پاپ هم که تو بارداری نمیگیریم …

مام اون چیزی که تو مطب داریم سرش جدا نمیشه و فقط تو محلول تکونش میدیم تا سلول هاش جدا بشن

تا حالا هم تو ریپورت ها مشکلی گزارش نشده از کم بودن یا ناکافی بودن نمونه

زندگی چیزی نیست که لب طاقچه عادت از یاد من و تو برود...

نمایهٔ نازنین
    نازنین
    Participant
    @rainydrop

از کسایی که آیودی دارن هم پاپ میگیریم؟

آینده شما به خیلی چیزها بستگی دارد؛ اما بیش از هرچیز به خود شما بستگی دارد...

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 21 total)

برای پاسخ دادن به این تاپیک، به سیستم وارد شوید.

ads