بیمارستان آموزشی

case هایی مخصوص علوم پایه

برچسب‌ها: 

نمایهٔ یاسمین وکیلی
    یاسمین وکیلی

تو این تایپیک case هایی رو مطرح میکنیم که خیلی تخصصی نیستن و به درد بچه های علوم پایه میخوره … در آخر هم یه سری نکات رو که در حد علوم پایه هست جمع بندی میکنیم!(البته  زحمت تشخیصش بادوستان سال بالاییه… ما اینجا بیشتر جمع بندی میکنیم ! :چشمک)

Viewing 15 replies - 31 through 45 (of 110 total)
  • نویسنده
    پاسخ‌ها
  • لینک دائمی
    نمایهٔ یاسمین وکیلی
    یاسمین وکیلی@yasamin
    با تشکر از دوستان بابت پاسخشون و توضیحات مفیدشون.

البته مطالبی که من الان مطرح میکنم و اطلاعاتم در حد علوم پایه ست…مسلما دوستان سال بالایی اطلاعاتشون خیلی دقیق تر و کامل تر از بنده ست که متشکر میشم که اگه در ادامه مطالب بیشتری برای توضیح وجود داشت حتما مطرح کنن.

همونطور که آقای دکتر محسنی فرمودن علایم نشان دهنده ی عفونت باکتریاله(به لکوسیتوز توجه شود!) … بیمار دچار فارنژیت باکتریایی هست.

علایم فارنژیت : تب بالا+گلو درد+مشکل در بلع+پلاک های سفید مایل به خاکستری بر روی کام و درمهمونطور که میدونید فارنژیت دو نوع ویروسی و باکتریایی دارد …نوع ویروسی نیازی به درمان ندارد ولی نوع باکتریایی باید حتما درمان بشه…باوجود اینکه گلودرد یک بیماری خود محدود شونده ست ولی برای جلوگیری از ابتلا به تب روماتیسمی باید حتما درمان شود.

فارنژیت باکتریایی از دو نوع باکتری منشا میگیرد : کورینه باکتریوم دیفتریه و استرپتوکوکوس پایوژنز.

توضیح اضافه : در هر دو نوع عفونت باکتریایی ته گلو حالت چرکی وجود دارد  اما یک تفاوت اصلی این دو نوع آن است که در هنگام نمونه گیری با سواب ،چرک خیلی سفت و چسبیده و معمولا همراه با خونریزی نشانه ی دیفتری است اما در حالت استرپتوکوکوس پایوژنز چرک به راحتی کنده میشود و خونریزی هم رخ نمیدهد! (البته اینجا به نمونه گیری اشاره نشده )

دو تفاوت عمده نوع ویروسی و باکتریایی این است که:

1)در نوع ویروسی بیمار آبریزش بینی (rhinorrhea) دارد.

2) تب بالا،ترشح اگزودا لوزه ای anterior cervical lymphadenopathy و “عدم سرفه” ما را به سمت فارنژیت های با منشا استرپتوکوکوس پایوژنز هدایت میکند.

پس با توجه به این نکات مشخص شد فارنژیت باکتریایی و از نوع استرپتو است!

خب پس با توجه به عامل بیماری که استرپتوکوکوس پایوژنز(گروه A) هست ،چون مقاومت آنتی بیوتیکی ندارد میتوان از پنی سیلین استفاده کرد و در صورت حساسیت میتوان از سفالوسپورین ها استفاده کرد.

یه نکته بی ربط ! : در صورت همراهی استافیلو کوک ها با این باکتری میتوان از اگزاسیلین و ونکومایسین استفاده کرد.

درصورتی که نکته  اضافه ای هست ممنون میشم اگه بفرمایید :لبخند
    لینک دائمی
    نمایهٔ صورتی
    صورتی@soorati

راستش من تازه این کیس رو دیدم !مرسی خانم دکتر {#1}

لینک دائمی
    نمایهٔ جابر محسنی
    جابر محسنی@jab136er

فقط یه نکته میمونه
    بیماری که سابقه ی انافیلاکسی به پنی سیلین داره نباید با یه سفالوسپورین درمان بشه چون هر ۲تا حلقه ی بتالاکتام دارن ولی بعضی وقتا بیمارانی که دچار الرژی به پنیسیلین هستن با موفقیت با سفالوسپورین تحت درمان قرار میگیرن چونکه واکنش متقاطع بین پنیسیلین و سفالوسپورینها ناکامله(۵تا۱۰درصد)

لینک دائمی
    نمایهٔ یاسمین وکیلی
    یاسمین وکیلی@yasamin

ببخشید آقای دکتر من متوجه این نکته ای که فرمودین نشدم! یعنی چی که نباید با یه سفالوسپورین درمان بشه ؟! دلیلشو که مربوط به حلقه ها بتالاکتامه متوجه شدم ولی اینکه نباید با یه سفالوسپورین درمان بشه رو نفهمیدم….در اینصورت فکر کنم تناقض داره با نکته ای که من گفتم!!! :سوال

لینک دائمی
    نمایهٔ جابر محسنی
    جابر محسنی@jab136er

قانون کلی اینه: کسی که به یک بتالاکتام حساسیت داره از هیچ بتالاکتام دیگه ای نمیشه واسش استفاده کرد.
    اون نکته ای که قبلا نوشتم عین خط کتاب فارما بود
    حالا خودتون تناقضشو پیدا کنید

لینک دائمی
    نمایهٔ یاسمین وکیلی
    یاسمین وکیلی@yasamin

من درباره این نکته حساسیت به بتالاکتام ها از استاد باکتری پرسیدم … در واقع درستش این میشه که :

” اگر فرد به پنی سیلین آلرژی داشته باشه باید از اریترومایسین استفاده کرد… ولی اگر باکتری به پنی سیلین جواب نده میتونیم سفالوسپورین رو جایگزینش کنیم و از اون برای درمان استفاده کنیم. “

فکر کنم الان دیگه تناقض نداره!!!

لینک دائمی
    نمایهٔ یاسمین وکیلی
    یاسمین وکیلی@yasamin

کیس ۳

A 3week old baby boy was brought to the  emergency department with a 24 hour history of fever,poor feeding ,irritability & seizure

that occured just befor arriving the ED.

He was born preterm(32week’s gestation) with very low birth weight(1490 gr) after a normal vaginal delivery.

Phys Exam :

VS:T: 38.2

P : 142 beat/min

R : 32 /min

BP : 90/42 mmHg

PE : male infant who was irritable,which nocal rigidity.neurologic exam was otherwise nonfocal.

Laboratory studies:

Blood:

Hct: 36%

WBC: 21000 microlitre

Diff :71%PMN, 19% bands,10% lym

Blood gases :

pH:7.24

pCO2: 36 mmHg

pO2: 89 mmHg

serum chemistries :normal

imaging :

head CT was normal

خب تشخیص بیماری تقریبا آسونه …تشخیص عاملش یه کم سخته …نظرتون چیه؟!

درباره عاملش اطلاعاتتون رو بفرمایید.

لینک دائمی
    نمایهٔ اميرحسين شريفي
    امیرحسین شریفی@emerson

Lp و کشت خون بفرماییدش تا بعدا ببینیم چی میشه :دی

پس تو را هر غم که آید به پیش بر کسی تهمت منه بر خویش گرد

لینک دائمی
    نمایهٔ یاسمین وکیلی
    یاسمین وکیلی@yasamin

آقای دکتر چه توقعاتی دارین … کیس در حد علوم پایه ست !!! :دی

بله فقط اطلاعاتی راجع به (LP (lumbar punctureداریم :

– میزان پروتئین CSF  کاهش یافته

– لکوسیتوز در CSF ( افزایش PMN )

ببخشید دیگه عدد و ارقام کم آوردیم :خجالت

خب با این اطلاعات فکر کنم دیگه بشه گفت این کوچولو چه بیماری داره!(فعلا در درجه اول بفرمایید که چه بیماری داره،در مورد عاملش فقط میتونیم یه سری حدسا بزنیم،که این یه کم جای بحث داره!)

حالا بفرمایید :لبخند

لینک دائمی
    نمایهٔ اميرحسين شريفي
    امیرحسین شریفی@emerson

خب پس درست نیس من تو جوابش عجله کنم جواب بدم بذارید بقیه دوستان مشارکت کنن. :لبخند

پس تو را هر غم که آید به پیش بر کسی تهمت منه بر خویش گرد

لینک دائمی
    نمایهٔ یاسمین وکیلی
    یاسمین وکیلی@yasamin

آقای دکتر منظورم از این در حد علوم پایه بودن این نبود که نمیتونید شرکت کنید و فرصت رو به بقیه بدید…اول تایپیکم گفتم…به هر حال کیس ها بالینیه و تشخیص برای ما تقریبا مقدور نیست! اگه دوستان سال بالایی کمک و شرکت نکنن و تشخیص ندن باید جواب رو دوباره با همین اطلاعات کم بذاریم و باعث میشه مطلب اضافه ای یاد نگیریم… هدف اینه فقط نکات کیس رو به زبانی ساده و در حد علوم پایه بیان کنیم!!

تو ین کیس از اونجا که لقمه رو آماده تحویل ما داده بودن من اصلا نمیدونستم که به  LP نیاز داره ،فکر میکردم با همون اطلاعات جواب میده که وقتی شما بیان کردید و پیگیری کردم دیدم که بله نیازمند اطلاعات بیشتره.

در هر صورت ما تو همه ی کیس هایی که در این تایپیک مطرح میشه نیازمند کمک و اطلاعات شما و بقیه دوستان سال بالایی هستیم :لبخند

برا اینکه زودترم پیش بره دوباره زمان میذارم:

فرصت بیان نام بیماری و حدستون درباره عاملش (البته اگه بشه حدس زد) تا ۱۱:۳۳ امشب !!!! :دی

لینک دائمی
    نمایهٔ جابر محسنی
    جابر محسنی@jab136er

خب با توجه به علائم حیاتی بیمار میشه گفت که بیمار سپسیس داره یعنی خونش با یه باکتری الوده شده از طرفی بیمار علائم مننژیت رو هم نشون میده(ریژیدیته ی نوکال) پس یعنی باکتری به مننژ حمله کرده. عامل تمام این قضایارو میشه یه باکتری دونست اونم کسی نیست جز : استرپتوکوک اگالاکتیه (گروه B) که در واژن کلونیزه میشه و به ۲ فرم ایجاد عفونت میکنه : ۱-سپسیس نوزادی که خودش شامل a) early onset

sepsis

و

b)late onset sepsis

میشه ۲- تب نفاسی ( اندومتریت بعد از زایمان)

سپسیس فرم اولش تو هفته ی اول تولد ظاهر میشه و نوزاد هنگام عبور از کانال زایمان الوده میشه

سپسیس فرم دومش که مد نظر ماست بعد از هفته ی اول تا ماه ۳ ایجاد میشه و شایعترین تظاهرش مننژیته و الودگی نوزاد ناشی از دست پرسنل و افراد الوده ست نه کانال زایمان.

درمان سپسیس نوزادی امپی سیلین + جنتامایسینه

واسه جلوگیری از ابتلا نوزاد  مادران high riskباید دارو مصرف کنن.

فعلا تا همینجاش بسه چون ۳ روز دیگه امتحان عفونی دارم و هیچی نخوندم

در رابطه با نتایج CSF بیمار هم باید بگم که فکر نکنم همچین حالتی داشته باشیم که PMN افزایش داشته باشه و پروتئینش کم باشه.

تا یادم نرفته بگم که بیمار اسیدوز متابولیک و الکالوز تنفسی داره :لبخند

از تشخیص افتراقی های سپسیس نوزادی میشه به لیستریا و ecoliاشاره کرد

لینک دائمی
    نمایهٔ یاسمین وکیلی
    یاسمین وکیلی@yasamin
    سپاس فراوان از آقای دکتر بابت پاسخ دقیق و کاملشون :گل

در مورد LP تو کیس مطرح نشده بود و من مجبور شدم خودم بپرسم ، بنابراین نمیدونم در چه حد درست بوده، البته با پرسش مجدد از اساتید یه نتیجه دیگه گفتن که فکر میکنم منطقی تر باشه ولی خب بازم مطمئن نیستم!

اینکه سطح پروتئین CSF  افزایش پیدا میکنه و گلوکز CSF  کاهش و همچنین لکوسیتوز با افزایش PMN …نمیدونم الان درست شد یا نه ؟! من مقادیر نرمال گلوکز و پروتئین CSF رو میدونم ولی برای مقادیر غیر نرمال که مربوط به بیماری هاست نمیدونم به چه کتابی مراجعه کنم؟!

اما پاسخ … البته با وجود پاسخ کامل آقای دکتر دیگه جای هیچ توضیحی باقی نمیمونه فقط من دوباره مینویسم که اگه جاییم اشتباه برداشت کرده باشم،اصلاح بفرمایید :لبخند

خب با توجه به Fever, poor feeding, seizure و سفتی گردن به مننژیت مشکوک میشیم … برای اینکه بدونیم مننژیت باکتریایی هست یا ویروسی نیاز به LP داریم :

برا اینکه مطمئن نیستم سطح مقادیر پروتئین و گلوکز و لکوسیت های CSF رو از دوستان خواهش میکنم که توضیح بدن و مقایسه این مقادیر در مننژیت ویروسی و باکتریایی(ببخشید این قسمتش ناقص شد !)

بطور کلی عواملی که باعث مننژیت باکتریایی می شود این باکتری ها هستند :

– E.coli

– Stereptococcus agalactiae

– Listeria monocytogenes

– sterptococcus pneumoniae

– Nisseria meningitidis

– Hemophilus influenzae

نکته : کلونیزاسیون با استرپتوکوک گروه B با خطر افزایش زایمان زودرس همراه می باشد.

یه نکته ی دیگه : دو عامل اصلی مننژیت در نوزادان زیر یک ماه : E.coli و استرپتوکوک گروه B (به میزان خیلی کم لیستریا مونوسیتوژنز)

خب پس عامل ما یکی از این دو تا باکتریه، که با توجه به اینکه نوزاد زودرس هست و همچنین زایمان طبیعی داشتیم به استرپتو اگالاکتیه شک میکنیم البته قطعا برای پی بردن به عامل بیماری و نظر قطعی نیاز به کشت باکتری داریم.

درمانم که آقای دکتر اشاره کردن …

لینک دائمی
    نمایهٔ یاسمین وکیلی
    یاسمین وکیلی@yasamin
    فقط من اینجا یه سری توضیحات در مورد استرپتوکوک آگالاکتیه(شایع ترین علت سپتی سمی و مننژیت در نوزادان تازه متولد شده) که مربوط به کیس بود خدمتتون عرض میکنم :

در چهار گروه ایجاد بیماری میکند :

بیماری نوزادی زودرس :

بروز در طی هفته اول تولد ، بوسیله باکتریمی ،پنومونی و مننژیت مشخص می شود و قابل تمایز از سپسیس ایجاد شده توسط دیگر ارگانیسم ها نمی باشد. میزان مرگ و میر به دلیل تشخیص های سریع و مراقبت به کمتر از ۵% رسیده ولی ۱۵ تا ۳۰% از نوزادان که از مننژیت جان سالم به در می برند دچار عوارض کوری ،کری ،عقب ماندگی ذهنی شدید می شوند.

بیماری نوزاد دیررس :

بروز بین هفته اول تا ماه ۳ ، تظاهرات غالبش به شکل باکتریمی و مننژیت،اگرچه میزان مرگ و میر پایین (۳%) است ولی مشکلات نورولوژیک در کودکان مبتلا به مننژیت شایع می باشد (حدود ۲۵ تا ۵۰%)

عفونت در زنان باردار :

اندومتریت پس از زایمان،عفونت زخم و عفونت های مجرای ادراری در زنان در هنگام بارداری یا بلافاصله پس از آن رخ می دهد.عوارض ثانویه باکتریمی مانند استئومیلیت،مننژیت و اندوکاردیت در آنها نادر است.

عفونت در زنان غیرباردار و مردان :

معمولا در سنین بالاتر و افراد پیرتر اتفاق میافتد،شایع ترین تظاهرات بیماری باکتریمی ،پنومونی،عفونت های مفصلی و استخوانی و عفونت های بافت نرم و پوست می شود.از آنجایی که این بیماران اغلب دارای ایمنی تضعیف شده می باشند مرگ و میر در آنها بالاتر است.

ریسک فاکتورهای عفونت استرپتوکوکی گروه B :

درﺻﻮرت وﻗﻮع ﻳﮏ ﻳﺎ ﭼﻨد ﻣﻮرد زﻳﺮ، ﻧﻮزاد در ﻣﻌﺮضﺧﻄﺮ ﺑﺎﻻﺗﺮﯼ ﺑﺮاﯼ اﺑﺘﻼ ﺑﻪﺑﻴﻤﺎرﯼ زودرس GBS ﻗﺮار ﻣﯽ ﮔﻴﺮد:

– مادر در طول زایمان GBS مثبت باشد

– -ﻧﻮزاد  ﻗﺒﻞ از ۳۷ هﻔﺘﻪ ﻣﺘﻮﻟﺪ ﺷﻮد (زاﻳﻤﺎن زودرس)

– ﻧﻮزاد ﮐﻤﺘﺮ از ۲۵۰۰ ﮔﺮم وزن داﺷﺘﻪﺑﺎﺷﺪ (وزن زﻣﺎن ﺗﻮﻟﺪﮐﻢ اﺳﺖ)

– ۱۸ ﺳﺎﻋﺖ ﻳﺎ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﻗﺒﻞ از زاﻳﻤﺎن ﮐﻴﺴﻪﺁب ﭘﺎرﻩ ﺷﻮد.

– مادر درﻃﻮل زاﻳﻤﺎن ﺗﺐ داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ (۳۸°C ≤)

– ﻗﺒﻼً ﻓﺮزﻧﺪﯼ ﻣﺒﺘﻼ ﺑﻪﺑﻴﻤﺎرﯼ GBS داﺷﺘﻪ باشد.

– در ﻃﻮل ﺑﺎردارﯼ در ادرار مادر GBS ﻳﺎﻓﺖ ﺷﻮد.

برای اینکه بفهمیم مادر ناقل GBS هست یا نه باید در طول هفته ۳۵ -۳۷ بارداری تست GBS  انجام بدیم .

استفاده از پنی سیلینG داخل وریدی حداقل ۴ ساعت قبل از زایمان پیشنهاد می شود و در صورت حساسیت به پنی سیلین از ونکومایسین یا سفازولین استفاده میشود.

اطلاعات بنده در همین حد بود …فکر کنم دوستان مامایی در این زمینه بیشتر میتونن کمک کنن :لبخند

لینک دائمی
    نمایهٔ جابر محسنی
    جابر محسنی@jab136er

ویژگیهای CSFدر مننژیتهای مختلف:

CSFنرمال:(۰-۵)WBC-قند(۱۵-۶۰)یا ۳/۲قند خون همزمان-پروتئین(۱۵-۴۵)

مننژیت باکتریال:(۱۰۰-۱۰۰۰با ارجحیت پلی مورفو نوکلوئر(۹۰%))WBC-افت قند به زیر ۴۰-افزایش پروتئین به یشتر از۱۵۰

مننژیت ویرال:(۱۰۰-۵۰۰با ارجحیت لنفوسیت)WBC-قند نرمال-پروتئین افزایش یافته(۵۰-۱۰۰)

مننژیتTBوقارچ:(۱۰۰-۵۰۰با ارجحیت لنفوسیت)WBC-افت قند و افزایش پروتئین(۱۰۰-۵۰۰)

Viewing 15 replies - 31 through 45 (of 110 total)

برای پاسخ دادن به این تاپیک، به سیستم وارد شوید.