مدیران گروه

• نمایهٔ شقایق
  • نمایهٔ saba
  • نمایهٔ پدرام بیگوند

بیمارستان آموزشی

گروه عمومی اخرین فعالیت: 11 ساعت, 32 دقیقه پیش Short URL: http://mednet.ir/url/v

در این گروه case های آموزشی و مسائل علمی مربوط به علوم پزشکی که در بیمارستان یا جای دیگری مثل درمانگاه به آن ها برخورد میکنید مطرح کنید. هیچ محدودیتی در تنوع موضوعات اعم از پزشکی، مامایی، پرستاری وجود ندارد. (لینک گروه در سایت قبلی: کلیک کنید )

آقای ۳۵ ساله با HBS Ag مثبت..

نوشته های 1 تا 8 از کل 8 تا

adv

• نویسنده
    پيمان
    Participant

آقاي 35 ساله به مطب شما مراجعه ميكند و يك نتيجه آزمايش HBSAg+ را نشان ميدهد . وي بيان ميكند نميدانم چي شده صاحب كار من ديگه منو استخدام نمي كنه

ميگه حتما بايد پزشك اينو تاييد كنه . بيست روز پيش رفتم انتقال خون خون بدم . خون هم دادم ولي حالا يه نامه اومده در خونم و ميگه آزمايشت مشكل داره .. حالا هم ميخوام يه جايي استخدام بشم .. صاحب كار ميگه اين آزمايش اگه مثبت باشه خيلي بده . چه كار كنم ؟

پزشك ميپرسه مگه قبلا واكسن نزدي ؟ مراجعه كننده ميگه چرا من .. و ادامه داستان تا بعد .. فكر ميكند ادامه داستان چي ميشه ؟

رزیتا
    Participant

تا اونجایی که من میدونم واکسن هپاتیت نوترکیبه و باعث میشه آنتی بادی ضد هپاتیت مثبت بشه نه آنتی ژن.آنتی ژن یعنی ویروس هست.

پيمان
    Participant

فالس پوزیتیو های HBSAg بعداز واکسیناسیون : مقاله قدیمی ولی جالب

مثبت ماندن ماندن طولانی مدت   HBS-Ag بعد از واکسیناسیون هپاتیت B

Eric R. Lunn, MD, FAAP, Bernard J. Hoggarth, MD, FAAP, and Walter J. Cook, MD, FAAP

خلاصه :

دراین مقاله یک کیس – مثبت ماندن طولانی HBSAg – بعد از واکسیناسیون معمول ههاتیت B – که با واکسن Engerix واکسینه شده بود معرفی شده است.

این فرد 18 روز بعداز واکسینه شدن با یکی از 2  نمونه رایج  واکسن موجود دربازار برای خون دادن  به یک پایگاه انتقال خون مراجعه کرده بود .

پایگاه انتقال خون  به این دهنده گفت که هپاتیت B  دارد ودیگر هیچ وقت نمی تواند خون بدهد.فرد مراجعه کننده مضطرب شد وبه پزشک مراجعه کرد وهزینه های آزمایشات را هم بی خودی عهده دار شد.  پایگاه های انتقال خون بایستی این مسئله مهم را در نظر داشته باشند که مارک زدن به این جورمراجعه کننده چه اینده ای را برای وی رقم خواهد زد . و از طرفی مطالعات دیگری لازم است تا  زمان مثبت ماندن HBSAg بعدازواکسیناسیون با  مارک Engerix – تعیین شود

در سال 1992 اکاد می طب کودکان آمریکا پیشنهادکرد که در سطح جهانی واکسیناسیون  نوزاادان تازه متولد شده ( newborn یعنی چهار روز اول زندگی )انجام شود و نیز برای واکسیناسیون بالغین نیز اندیکاسیون گذاشته شود .

2 مارک رایج واکسن هپاتیت B به  نام های –  Engerix  B و Recombivax B هستند . هر دو نوع حاوی HBSAg  نوترکیب  - بدست امده از  کشت  سلولهای  saccharomyces cerevisiae حاصل از مهندسی ژنتیک هستند . این سلولها ژن ساخت انتی ژن سطحی HBV را در خود دارند.

کیس ری پورت :

از یک مرد 17 سال  و  8 ماهه در یک پایگاه انتقال خون  گرفته شد (در غرب تا 18 سالگی در ان تاریخ در فیلد کودکان پیگیری میشده اند) .

یک هفته بعد یک نامه دریافت میکنند که  HBAAg مثبت هستند وبا پزشک  آشنای خود برای چک دوباره نمونه سرمی مشورت کنند .همچنین به آنها یاداوری شد که نام انها به لیست –”عدم مجوز دائمی برای خون دادن پایگاهای انتقال خون”- اضافه شده است. انها دیگر نمی توانستند دهنده خون یا پلاسما بافت یا ارگان باشند.

بیمار به بخش کودکان برای بررسی منتقل شد. تمام بررسی های آزمایشگاهی و معاینات فیزیکی  از نظر هپاتیت B منفی گزارش شدند و ازمایشات هپاتیت C هم منفی بود.

در سئوالی پزشکان متوجه  این موضوع شدند که بیمار 18 روز قبل از خون دادن – نوبت سوم واکسن هپاتیت B از نوع Engerix را ( با دوز 20 میکروگرم )تزریق کرده است.

آزمایشات در 48 روز بعد از نوبت سوم واکسناسیون از نظر HBSAg منفی  شد .

دیگر آزمایشات نیز ازجمله ازمایشات کبدی همگی نرمال بودند.

آزمایشات 117 روز بعد از نوبت سوم واکسن ددوباراه تکرار شدند وباز HBSAg منفی بود . دیگرازمایشات هم کاملا منفی بودند.

قبلا همه فکر میکردند که بعداز واکسیناسیون HBSAg مثبت نمی شود ولی مطالعاتی غلط بودن این عقیده را ثابت کردند challapalli و همکارانش مثبت بودن HBSAg را در 55٪ از نوزادان یک تا چهار روزه 33 تا 56 ساعت بعداز تزریق واکسن هثاتیت B از نوع Engerix ثابت کر دند .

Kloster  وهمکارانش  مثبت بودن HBSAg را در 47٪ از 19 فرد بالغ که 1 تا3 روز بعداز واکسیناسیون هپاتیت B ازنوع Engerix – برای خون دادن مراجعه داشتند-   کشف کردند .

Bernstein و همکارانش مثبت بودن HBSAg را در 65٪ نوزادان 1تا4روزه از 19 نوزاد تست شده بعداز واکسیناسیون هپاتیت B   از نوع Engerix نشان دادند . یک نوزاد  در مطالعه Bernstein تا 8 روز بعداز تزریق واکسن HBSAg مثبت بود ولی 18 روز بعد ازتزریق واکسن HBSAg منفی شد .

Weintraub و همکارانش مثبت بودن HBSAg را در 17٪ از 47 نوزاد 1تا4روزه بعداز واکسیناسیون هپاتیت B از نوع Engerixنشان دادند تمام نوزادان  24 تا 72 ساعت بعداز واکسیناسیون  HBSAg مثبت بودند و تمام نوزادان 2 هفته بعد از واکسیناسیون HBAg منفی شدند .

نکته : تاکتون گزارشی از مثبت بودن HBSAg بعدازتزریق نوع Recombivax واکسن هپاتیت B  مشاهده  نشده است .

واکسن هپاتیت B عفونی کننده نیست و هیچ ریسکی براای انتقال بیماری هم ندارد.

نتیجه : در تفسیر HBSAg باید مواظب بود و هزینه های اجتماعی و فردی ومالی را بی خودی به افراد تحمیل نکرد.

بیشتر منابع از HBS آنتی ژنمی  1تا 7 روز بعداز تولد سخن می گویند ولی کیس این مطالعه تا 18 روز HBSAg مثبت بود.اگرچه بخشنامه استانداردی برای رد کردن افراد برای خون دادن وجود ن دارد ولی درنیروهای ارتشی امریکا   مثبت بودن HBSAg تا یک روز را از خون دادن منع میکنند  و در صلیب سرخ مثبت بودن HBSAg تا 7روز را از خون دادن منع می کنند . ولی  از مطا لعات ذکر شده در فوق میتوان نتیجه گرفت که باید بیشتر از این زمان ها برای اینکه مجبور شویم فردی را دازخون دادن بطور کتبی منع کنیم – صبر کرد .

محققان این کیس ری پورت پیشنهاد میکنند  که مراکز انتقال خون در صورت یافتن کیس HBSAg مثبت تا 3 هفته صبرکنند و آزمایش فرد مثبت شده بعداز 3هفته تکرار شود .

منتشر شده در PEDIATRICS Vol. 105 No. 6 June 2000, p. e81                 توسط :  Grand Forks, ND 58201    ایمیل : elunn@medicine.nodak.edu

رزیتا
    Participant

خب لب کلام چیه؟مگه نه ما اینجا از واکسن نوترکیب استفاده میکنیم؟(recombivax) توی ایران چنین کیسی که یحتمل نیس هس؟

الان یعنی ما هم نوترکیب استفاده میکنیم ؟! پس احتمالش هست ؟ نیست؟

دکتر جان پیشاپیش ازت ممنونم بابت دادن این اطلاعات .

پس تو را هر غم که آید به پیش بر کسی تهمت منه بر خویش گرد
    رزیتا
    Participant

یکی جواب سوال ما سائلان رو بده!!!{#119}

پيمان
    Participant

سلام با عرض معذرت من چند روزي دردسترس نبودم . همين چيزي كه شما ميگيد درسته ولي وزارت بهداشت تابحال هيچ تذكري حتي به واكسن زن ها ويا انتقال خون ويا پزشكان و رزيدنتها و.. نداده من تحقيق كردم هيچ نامه ويا بخشنامه اي وجود نداره . فقط خودمون بايد سه هفته صبر كنيم و دوباره چك كنيم و بعد تصميم بگيريم مارك به مريض بزنيم يا نه . .. چون اين مارك زدن ها واقعا براي همه خانواده نابود كننده هست… من خودم با اين ايميلي كه تو مقاله گذاشته بود تماس نگرفتم .. ميشه با اون ايميل هم تماس گرفت

خواهش میکنم؛ دستت درد نکنه دکتر.

پس تو را هر غم که آید به پیش بر کسی تهمت منه بر خویش گرد

adv

نوشته های 1 تا 8 از کل 8 تا

برای پاسخ دادن در این تاپیک، با نام کاربری خود وارد سایت شوید.