آموزش پزشکی

مصاحبه با نفرات برتر آزمون دستیاری

برچسب‌ها: 

نمایهٔ امین
    امین

در این تاپیک مصاحبه با نفرات برتر آزمون دستیاری گذاشته میشه. منبع این نوشته ها شبکه های اجتماعی دیگه ای است. و مدنت مصاحبه اختصاصی با این عزیزان نداشته است.

مدنت یک فرهنگ است. یک فرهنگ خوب

Viewing 9 replies - 1 through 9 (of 9 total)
  • نویسنده
    پاسخ‌ها
  • لینک دائمی
    نمایهٔ امین
    امین@theadmin

به نام خدا 

دکتر مهران غلامی

رتبه : یک

اینترن – دانشگاه علوم پزشکی بابل

زمان فارغ التحصیلی سی و یکم شهریور نود و چهار

رشته مورد علاقه : احتمالا رادیولوژی یا نورولوژی

سوال ۱ – ازچه زمانی بصورت جدی مطالعه خودرا برای ازمون آغاز کردید؟

از ابتدای سال ۹۴

سوال ۲ – با توجه به این که اینترن هستید چگونه برنامه مطالعاتی خودرا تنظیم می کردید؟

در طول ماه سعی میکردم یک هفته اول یا آخر در ابتدا درس همان بخش را بخوانم و مابقی زمان را صرف خواندن درس دیگری کنم .

سوال ۳ – دور اول چگونه مطالعه کردید؟

در دوره اول کتاب و تست را بطور کامل مطالعه نمودم . بدین ترتیب که پس از پایان هرفصل تست های همان فصل را از کتاب تست می خواندم . تست هایی که غلط زده بودم و تست های مهم را علامت می زدم .نکات مهم را در توضیحات تست ها مارکه می کردم . این دوره حدود اواخر پاییز تمام شد .

سوال ۴ – لطفا در رابطه با دوره های دوم و سوم توضیح دهید؟

در دوره های دوم و سوم تست هایی را که در دوره اول علامت زده بودم و نیز نکات مهم تست ها را که مارکه کرده بودم مرور کردم . ضمنا کتاب های داخلی را یک بار دیگر خواندم .

سوال ۵ – دوره چهارم یا دور آخر شما چندروز بود و چه مطالبی را مرور کردید؟

دور آخر حدود۲۰روز و همان نکات مهم تست ها و مطالب مارکه شده در تست ها را برای بار آخر مرور کردم .

سوال ۶ – معمولا دوره اول مطالعه حدود ۶تا ۷ ماه طول می کشد . اکثر شرکت کنندگان هنگامی که پس از این همه مدت می خواهند دوره دوم را شروع کنند احساس می کنند تمام مطالب را فراموش کردند و این موضوع باعث بروز مشکلاتی چه از نظر روحی و چه از نظر برنامه ریزی برای آنها میگردد . برای حل این مشکل چه راه حلی را پیشنهاد می کنید ؟

بله کاملا همینطور است . ولی باید بداندد که این مشکل برای همه پیش میاید وبا مرورهای بعدی تا حد زیادی از بین میرود .

سوال ۷ – بنظر شما یک داوطلب باید چه زمانی را صرف تست زدن نماید ؟

حدود ۷۵ درصد

سوال ۸ – برخی از داوطلبان اظهار میدارند که بهتر است در دوره اول بخشی از زمان مطالعاتی هرفرد صرف مرور درس های قبلی شده نظر شما در این رابطه چیست ؟

از نظر تئوری جالب است ولی بصورت عملی کار سختی است .ممکن است کل برنامه درسی با مشکل مواجه شود .

سوال ۹ – نظر شما در رابطه با خلاصه برداری چیست؟

تنها زمانی ارزش دارد که واقعا خلاصه باشد

سوال ۱۰ – روزی چند ساعت مطالعه می کردید؟

روزهایی که صبح به بیمارستان می رفتم و کشیک نداشتم حدود ۴ ساعت، تعطیلی کامل حدود ۸ ساعت و در کشیک ها تا اندازه ای که فرصت می شد.

سوال ۱۱ – مهمترین توصیه شما به همکارانتان چیست ؟

تمام تلاش خودرا بکار برند تا جای پشیمانی وجود نداشته باشد .

منبع:کانال تلگرام دکتر کرمی

لینک دائمی
    نمایهٔ امین
    امین@theadmin

دکتر اسماعیل اسعدی خامنه

رتبه ۷

ورودی ۸۷ دانشگاه علوم پزشکی تهران

رتبه ۱۹ پره دانشگاه – رشته مورد علاقه چشم پزشکی

سوال ۱- از چه زمانی به صورت جدی مطالعه خود را برای آزمون دستیاری شروع کردید؟

از اردیبهشت ۹۴

سوال ۲- آیا در آن زمان دوره کارورزی را می گذراندید؟

بلی- در تاریخ ۱۵/۱۲/۹۴ بخش های من به پایان رسید.

سوال ۳- روزی چند ساعت مطالعه کردید؟

روزهایی که بخش بودم حدود ۵ ساعت، تعطیلی کامل حدود ۱۰ تا ۱۲ ساعت و در کشیک ها به اندازه ای که فرصت می شد.

سوال ۴- دور اول را به چه صورت مطالعه می کردید؟

در مرور اول ابتدا کتاب را کامل می خواندم و پس از خواندن ۲ یا ۳ درس دیگر تست درس اول را می زدم، بسته به میزان اهمیت درس و فرصت مطالعاتی، تستهای بعضی از دروس را کامل و بعضی از دروس را یک در میان مطالعه می کردم. ولی اکثر تست ها را کامل خواندم. بخصوص در رابطه با فصول پرسوال سعی می کردم تست ها را کامل بزنم. مطالعه کتاب تست با ۱۲۰۰ تست بطور متوسط حدود ۲ تا ۳ روز طول می کشید.

سوال ۵- دور اول چه زمانی به پایان رسید؟

آخر آذر ۱۳۹۴

سوال ۶- دور دوم چگونه مطالعه نمودید؟

در دور دوم بطور متوسط یک روز برای یک کتاب و یک روز برای تست آن زمان می گذاشتم. روز اول کتاب را می خواندم و روز دوم تست ها را می زدم.

در این دور روی فصول مهم تاکید بیشتری داشتم.

سوال ۷- دور دوم حدودا چند روز طول کشید؟

حدود ۶۰ روز

سوال ۸- دور سوم و چهارم چه مقدار طول کشید؟

دور سوم حدود ۳۰ روز و دور چهارم حدود ۱۵ روز

سوال ۹- با توجه به اینکه تقریبا ۹۰% دوران آمادگی خود را در زمان کارورزی گذرانده اید کمی در رابطه با نحوه مطالعه تان توضیح دهید؟

در ابتدای هر بخش درس همان بخش را می خواندم و با توجه به اینکه تا پایان آذر باید دور اول تمام می شد در کنار آن ۲ یا ۳ درس دیگر را در طول ماه مطالعه می کردم. ضمنا اگر لابلای دروس فرصت می شد فصول پرسوال دروس قبلی را مجددا مرور می کردم.

سوال ۱۰- کتاب های تست ها را به چه صورت مارکه می کردید؟

کتاب ها: اگر مطلبی را با رنگ صورتی مارکه می کردم آن مطلب را در دور دوم و سوم و چهارم مرور می کردم که این رنگ ویژه مطالب بسیار مهم و نیز موارد حفظی بود که زود فراموش می شدند.

مطالبی را که با رنگ های دیگر مارکه شدند فقط دور دوم مرور می کردم.

تست ها: اگر پاسخ گزینه کامل مارکه می شد یعنی در دور دوم و سوم باید مرور می کردم. این تست مربوط تست هایی بود که مطالب مهم آن فصل را پوشش می داد و یا تست هایی که پاسخ های کامل تری داشته و بیشتر مطالب مهم بحث شده در آن فصل را پوشش می دادند.

اگر شماره سوال مارکه می شد یعنی دور آخر باید خوانده می شد که این تست بیشتر مربوط به مطالب خیلی مهم یا مطالب حفظی بود.

سوال ۱۱- اگر مجددا امتحان می دادید چه نکات دیگری را رعایت می کردید؟

احساس می کنم دور اول باید زودتر تمام می شد و شاید وسواس زیادی برای خواندن کتاب ها در دور اول به خرج دادم که باعث طولانی تر شدن آن گردید. در دور اول بیشتر باید به کلیات مسلط شد.

ضمنا اگر فرصت بیشتری داشتم در هنگام مطالعه هر درس فصول پرسوال درس قبلی را به طور منظم مرور می کردم.

منبع: کانال تلگرام دکتر کرمی

لینک دائمی
    نمایهٔ امین
    امین@theadmin

به نام خدا

دکتر فرزانه اکبری

رتبه ۸

ورودی سال ۸۶ دانشگاه علوم پزشکی شیراز

درحال گذرندان طرح

معدل دوره پزشکی:  ۱۷/۵

رشته مورد علاقه : پوست

سوال ۱ – ازچه زمانی بصورت جدی مطالعه خود را برای ازمون آغاز کردید؟

از تیرماه ۹۴

سوال ۲ –  روزی چند ساعت مطالعه می کردید؟

طرح من طوری بود که ۱۲ روز کار فشرده و ۱۸ روز استراحت داشتم در طی ۱۲ روز فرصت مطالعه نبود مطالعه خودرا طی ۱۸ روز استراحت با روزی ۱۰ الی ۱۲ ساعت انجام میدادم .

سوال ۳ –  دور اول به چه صورت مطالعه می کردید؟

در دور اول فقط کتاب خواندم. به دلیل اینکه درس داخلی برای رشته پوست ضریب ۴ داشت داخلی ها را خلاصه کردم . این دوره حدود اخر دی ماه به پایان رسید .

سوال ۴ – حجم خلاصه هایتان برای داخلی برای هر درسی چند صفحه بود؟

حدود ۷۰ صفحه

سوال ۵ – دور دوم چگونه مطالعه کردید؟

در این دور که از اول بهمن تا اول اسفند حدود یک ماه طول کشید فقط تست ها را مطالعه کردم.

سوال ۶ –  دوره های سوم و چهارم به چه صورت انجام شد؟

در دور سوم و چهارم فقط کتاب خواندم.

دوره سوم از اول اسفند تا ۱۰ فروردین و دوره چهارم از ۱۰ فروردین تا ۵ اردیبهشت بطول انجامید.

سه روز اخر نیز یکبار از روی خلاصه های داخلی ، این درس جمع بندی نهایی کردم.

سوال۷ –  آیا در خلال مطالعه در دوره اول، درسی را که قبلا خوانده بودید باز هم دوره می کردید؟

خیر من اینکار را نمی کردم . بطور کلی من سعی می کردم در طول روز حدود ۳۰ صفحه از کتاب را بخوانم و به اندازه ای که این مقدار خوانده شود وقت می گذاشتم . ولی اگر برای یک درسی ۷ روز زمان گذاشته بودم طوری درس می خواندم که روز هفتم مطالب  ۶روز قبلی را یک بار خیلی سریع جمع بندی نمایم.

سوال ۸ – با توجه به اینکه داخلی ها را نسبت به دروس دیگر کمی بیشتر خوانده بودید فیدبک شما در ازمون به چه صورت بود؟

از ۴۵ سوال ۴۱ سوال درست زدم، یک سوال که حذف شد، دو سوال غلط و یک سوال نزده داشتم.

سوال۹ – اگر هنگام دوره یک درس احساس می کردید مطالبی که قبلا خوانده اید را فراموش کرده اید چه احساسی داشتید؟

اگر مطالب یادم می رفت استرس نداشتم چون می دانستم که این مشکل همه داوطلبان است.

سوال ۱۰ –  اگر دوباره در ازمون شرکت می کردید مطالعه شما چه تفاوتی داشت؟

بطور کلی تست بیشتری می زدم و سعی می کردم از همان دور اول تست زنی را شروع کنم.

سوال ۱۱ – چه توصیه ای برای همکاران خود دارید ؟

حداکثر تلاش خود را بکار برند. هرگز ناامید نشوند و حتما با تمرکز بالا درس بخوانند.

لینک دائمی
    نمایهٔ امین
    امین@theadmin

دکتر مهسا طاهرزاده

رتبه ۸

ورودی مهر ۸۷ – دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

رتبه یک علوم پایه شهید بهشتی

رشته مورد علاقه- چشم پزشکی

سوال ۱- از چه زمانی به طور جدی مطالعه خود را شروع نمودید؟

از اواخر اردیبهشت ۹۴

سوال ۲- روزی چند ساعت مطالعه می کردید؟

در دور اول به دلیل گذراندن دوره کارورزی در مطب، زمان زیادی برای مطالعه نداشتم، شاید روزی ۴ ساعت ولی پس از گذراندن دوره کاورزی حدودا روزی ۸ تا ۱۰ ساعت مطالعه می کردم.

سوال ۳- دور اول را به چه صورت برنامه ریزی کرده بودید؟

دور اول فقط کتاب های درسی را مطالعه کردم. معمولا یک روز در هفته را برای خواندن مطالب عقب افتاده در نظر می گرفتم تا اگر مشکلی پیش آمد در اجرای برنامه خللی وارد نشود. ضمنا از آن یک روز تا آنجا که فرصت می شد برای مرور مطالب مهمی که در طول هفته خوانده بودم استفاده می کردم. ضمنا من تعداد مشخصی از مباحث یک درس را برای مطالعه در طول روز انتخاب می نمودم و در ابتدای روز بعد خیلی سریع و فقط در حد نگاه کردن مطالب روز قبل را مرور می کردم. ضمنا در دور اول یک سری خلاصه (جمعا حدود ۳۰ برگ A4) از کل مطالب تهیه کرده بودم. این خلاصه ها بیشتر شامل موارد خیلی حفظی و اعداد و ارقام و اپروچ ها و الگوریتم های مهم بود.

سوال۴- معمولا در دور اول برای هر درس چند روز زمان در نظر می گرفتید؟

دقیقا بستگی به درجه دشواری و حجم مطالب هر کتاب داشت نمی توان عدد خاصی را مشخص کرد. مثلا داخلی ها هر کدام ۴ تا ۵ روز،  چشم ۱/۵ روز، ارولوژی یک روز، عفونی ۶ تا ۷ روز، ارتوپدی ۳ تا ۴ روز، پاتولوژی ۶ تا ۷ روز و سایر درس ها نیز به همین صورت بود. ضمنا رادیو و پاتو را فقط در دور اول کتاب خواندم و در سایر مرورها فقط تست های آنها را مطالعه کردم.

سوال ۵- به نظر شما در دور اول چه اصلی را باید بیشتر رعایت کرد؟

در دور اول اگر فقط به کلیات مطالب درسی مسلط شویم کافی است و نباید وسواس زیادی داشته باشیم.

سوال ۶- دور اول چه زمانی به پایان رسید؟

حدود اوایل آبان ماه

سوال ۷- دور دوم به چه صورت انجام شد؟

در این دور علاوه بر کتاب ها، مطالعه تست ها را نیز شروع کردم. در واقع مرور دوم، دور اول تست ها و دور دوم مطالعه کتاب ها بود. هم کتاب ها و هم تست ها را کامل می خواندم. زمان صرف شده برای هر کتاب تست بستگی به حجم آنها داشت. معمولا تست ها زمان کمتری را به خود اختصاص می داد. بطور متوسط ۲ تا ۳ روز برای هر کتاب به همراه تست آن لازم بود.

سوال ۸- نحوه مطالعه شما در دور سوم چگونه بود؟

در این دور مجددا کتاب های درسی را بطور کامل ولی با سرعت بالا مرور می کردم اما تست ها بلافاصله بعد از مطالعه کتاب خوانده نمی شدند. حدودا ۴ تا ۵ روز بعد از خواندن یک کتاب تست های آن را مطالعه می کردم.

تا آن درس یک بار دیگر در غالب تست هایش مرور شود در این دور بر روی تست هایی که پاسخ کامل تری داشته و نکات بیشتری را در بر می گرفتند تاکید زیادتری داشتم.

سوال ۹- لطفا در رابطه با مرور چهارم توضیح دهید؟

در دور چهارم بیشتر شبیه دور سوم عمل شد. با این تفاوت که خیلی بیشتر تاکید روی کتاب های درسی بود. اما مثلا اگر درس ارتوپدی امروز خوانده می شد حدود ۴ تا ۵ روز بعد تست های مارکه شده آن را خیلی سریع بصورت چشمی مطالعه می کردم.

سوال ۱۰- دور پنج شما به چه صورت انجام شد؟

دور پنجم یا جمع بندی آخر حدود ۱۰ روز بود. در این دور بیشتر دروسی که ضریب بالا داشتند مثل جراحی و زنان و یا دروسی که در دوره های قبلی به اندازه کافی خوانده نشده بودند مثل کودکان را خیلی سریع مطالعه نمودم. (فقط کتاب)

روز آخر قبل از آزمون خلاصه ۳۰ صفحه ای را که قبلا تهیه کرده بودم مطالعه کردم که این کار تا حدود ۱۲ ظهر طول کشید.

سوال ۱۱- چه توصیه ای برای همکارانی که امسال خود را برای آزمون آماده می کنند، دارید؟

تمام تلاش خود را بکار برند و هر چند دور که می توانند تا روز آزمون مطالعه کنند و خیلی خود را با دیگران مقایسه نکنند و سعی نمایند وظیفه خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

لینک دائمی
    نمایهٔ امین
    امین@theadmin

خانم دکتر سیده ساحل رسولی قاسملویی

رتبه ۱۰

ورودی ۸۷ دانشگاه علوم پزشکی تهران

رتبه ۹ کنکور و رتبه ۳ آزمون پره انترنی کشوری

رشته مورد علاقه رادیولوژی

سوال ۱- دور اول شما از چه تاریخی شروع شد؟

دور اول را از اول آبان ماه شروع کردم.

سوال ۲- در دور اول به چه صورت مطالعه می کردید؟

دور اول کتاب ها را بطور کامل مطالعه کردم ولی تست ها را به دلیل اینکه زمان کافی نداشتم بصورت ۵ در میان می خواندم (یعنی تست شماره ۱ و ۵ و ۱۰ و …) نکات مهمی که در تست ها زیاد تکرار می شد و نیز اپروچ های مهم را مارکه می کردم. ضمنا اگر چند نکته مختلف در رابطه با یک بیماری در چند تست مختلف آمده بود، آنها را کنار هم می نوشتم (به شکلی دسته بندی می کردم). تست هایی که برایم خیلی ناآشنا بودند یا غلط می زدم را نیز دایره می کشیدم.

سوال ۳- در دور اول حدودا روزی چند ساعت مطالعه می کردید؟

روزی ۸ ساعت

سوال ۴- آیا در دور اول خلاصه نویسی انجام می دادید؟

بلی، مطالب مهم اطفال و مطالب مهم جراحی هر کدام را در یک دفترچه یادداشت بسیار کوچک، خلاصه کرده بودم.

در مورد سایر کتاب های درسی، مطالب خیلی مهم و یا نکات خیلی فرار مثل عدد و رقم ها و اپروچ های را در دو تا ۳ صفحه می نوشتم. این ۲ تا ۳ صفحه برای مرور آخر در اول هر کتاب قرار می گرفت.

سوال ۵- دور دوم به چه صورت انجام شد؟

این دور حدود ۴۵ روز طول کشید. در این دور با توجه به محدودیت زمان و کامل بودن تست ها، دیگر کتاب نخوانده و فقط تست ها را مطالعه کردم. مانند دور اول یک پنجم دیگر از تست ها را خواندم. ولی تست های مهم دور اول را نیز خیلی سریع مرور کردم.

سوال ۶- لطفا در رابطه با دور سوم توضیح دهید؟

دور سوم تا دو هفته مانده به آزمون به طول انجامید. در این دور نیز همانند دور دوم یک پنجم دیگر از تست ها را مطالعه کردم. در کنار آن تست های مهم دور اول و دوم را نیز مرور کردم. یعنی کلا ۵/۳ تست ها خوانده شد.

سوال ۷- لطفا در رابطه با جمع بندی آخر کمی توضیح دهید؟

در دور آخر موارد زیر را مرور کردم:

خلاصه هایی که در ۲ تا ۳ صفحه اول هر کتاب قرار داشت.

نکات مهم تست ها

اپروچ های مهم

خلاصه اطفال + خلاصه جراحی

سوال ۸- فکر می کنید چه عاملی باعث شد که با این روش موفق شوید؟

دو فاکتور بسیار تاثیر گذار بودند، اول اینکه من از ابتدای دوره پزشکی همیشه خیلی خوب درس می خواندم و در امتحان پره انترنی نفر سوم کشور شدم. عامل دوم این بود که من در دوران انترنی همیشه مطالب را بر بالین بیمار و بصورت percase یاد می گرفتم. وقتی با یک بیمار در بخش مواجه می شدم سعی می کردم آن بیماری را بطور کامل از روی کتاب خوانده و خیلی خوب یاد بگیرم.

سوال ۹- چه توصیه ای برای داوطلبانی دارید که امسال قصد شرکت در آزمون را دارند؟

با توجه به اینکه کتاب کاملا بصورت طبقه بندی شده مطالب را بیان می کند بهتر است در دور اول حتما کتاب خوانده شود.

تست ها خیلی کامل هستند ولی مطالب آنها با وجود اینکه به صورت فصل بندی شده است ولی مانند کتاب درسی طبقه بندی شده نیست و بدون خواندن کتاب، استفاده کننده را ممکن است دچار مشکل نماید. ولی از دور دوم به بعد تست ها کافی هستند.

لینک دائمی
    نمایهٔ امین
    امین@theadmin

خانم دکتر آرزو شفیعیون

رتبه ۱۰

دانشگاه تهران – فارغ التحصیل ۱۵ مهر ۹۴

رتبه ۱۳ پره دانشگاه تهران

رشته های مورد علاقه: چشم، رادیولوژی

سوال ۱- از چه زمانی دور اول را شروع کردید؟

از اواخر شهریور ۹۴

سوال ۲- لطفا کمی در رابطه با نحوه مطالعه تان در دور اول توضیح دهید؟

از آخر شهریور تا اول بهمن ۹۴ یک دور کل کتابها را به طور کامل مطالعه کردم. در این دور نکات مهم کتابها را مارکه کردم.

سوال ۳- روزی چند ساعت مطالعه می کردید؟

اوایل روزی ۷ ساعت و اواخر روزی ۱۲ ساعت

سوال ۴- دور دوم به چه صورت انجام شد؟

این دور از اول بهمن تا ۱۰ فروردین طول کشید.

در این دور کل تست ها را بطور کامل مطالعه کردم.

ضمنا نکات مهم کتاب های ماژور را یک بار مرور کردم.

در دور دوم اقدام به خلاصه نویسی تست ها نمودم به خصوص تست هایی را که غلط جواب می دادم و یا به عبارت دیگر پاسخ آنها را نمی دانستم و نیز تست هایی که حاوی اپروچ های مهم بود و نیز تست هایی که حاوی نکات مهمی از مباحث بودند.

سوال ۵- دور آخر یا جمع بندی آخر شما به چه صورت بود؟

در دور آخر فقط خلاصه برداریهایی را که از روی تست ها انجام داده بودم مرور کردم.

سوال ۶- چه توصیه ای برای همکارانتان دارید؟

بهتر است در دور اول همراه کتاب ها تست ها نیز خوانده شوند.

نکات مهم در کتابها مارکه شوند.

نکات مهم تست ها، تست هایی که غلط زده می شوند و تست های مهم مارکه شوند.

در صورت امکان در یک دفترچه، خلاصه مطالب مهم تست ها نوشته شوند.

تست زدن بسیار مهم است.

چنانچه در منزل تمرکز لازم را برای مطالعه ندارند می توانند از کتابخانه برای درس خواندن استفاده نمایند.

منبه: کانال تلگرام دکتر کرمی

لینک دائمی
    نمایهٔ امین
    امین@theadmin

دکتر فرزانه اکبری

رتبه ۸

ورودی سال ۸۶ دانشگاه علوم پزشکی شیراز

درحال گذرندان طرح

معدل دوره پزشکی:  ۵/۱۷

رشته مورد علاقه : پوست

سوال ۱ – ازچه زمانی بصورت جدی مطالعه خود را برای ازمون آغاز کردید؟

از تیرماه ۹۴

سوال ۲ –  روزی چند ساعت مطالعه می کردید؟

طرح من طوری بود که ۱۲ روز کار فشرده و ۱۸ روز استراحت داشتم در طی ۱۲ روز فرصت مطالعه نبود مطالعه خودرا طی ۱۸ روز استراحت با روزی ۱۰ الی ۱۲ ساعت انجام میدادم .

سوال ۳ –  دور اول به چه صورت مطالعه می کردید؟

در دور اول فقط کتاب خواندم. به دلیل اینکه درس داخلی برای رشته پوست ضریب ۴ داشت داخلی ها را خلاصه کردم . این دوره حدود اخر دی ماه به پایان رسید .

سوال ۴ – حجم خلاصه هایتان برای داخلی برای هر درسی چند صفحه بود؟

حدود ۷۰ صفحه

سوال ۵ – دور دوم چگونه مطالعه کردید؟

در این دور که از اول بهمن تا اول اسفند حدود یک ماه طول کشید فقط تست ها را مطالعه کردم.

سوال ۶ –  دوره های سوم و چهارم به چه صورت انجام شد؟

در دور سوم و چهارم فقط کتاب خواندم.

دوره سوم از اول اسفند تا ۱۰ فروردین و دوره چهارم از ۱۰ فروردین تا ۵ اردیبهشت بطول انجامید.

سه روز اخر نیز یکبار از روی خلاصه های داخلی ، این درس جمع بندی نهایی کردم.

سوال۷ –  آیا در خلال مطالعه در دوره اول، درسی را که قبلا خوانده بودید باز هم دوره می کردید؟

خیر من اینکار را نمی کردم . بطور کلی من سعی می کردم در طول روز حدود ۳۰ صفحه از کتاب را بخوانم و به اندازه ای که این مقدار خوانده شود وقت می گذاشتم . ولی اگر برای یک درسی ۷ روز زمان گذاشته بودم طوری درس می خواندم که روز هفتم مطالب  ۶روز قبلی را یک بار خیلی سریع جمع بندی نمایم.

سوال ۸ – با توجه به اینکه داخلی ها را نسبت به دروس دیگر کمی بیشتر خوانده بودید فیدبک شما در ازمون به چه صورت بود؟

از ۴۵ سوال ۴۱ سوال درست زدم، یک سوال که حذف شد، دو سوال غلط و یک سوال نزده داشتم.

سوال۹ – اگر هنگام دوره یک درس احساس می کردید مطالبی که قبلا خوانده اید را فراموش کرده اید چه احساسی داشتید؟

اگر مطالب یادم می رفت استرس نداشتم چون می دانستم که این مشکل همه داوطلبان است.

سوال ۱۰ –  اگر دوباره در ازمون شرکت می کردید مطالعه شما چه تفاوتی داشت؟

بطور کلی تست بیشتری می زدم و سعی می کردم از همان دور اول تست زنی را شروع کنم.

سوال ۱۱ – چه توصیه ای برای همکاران خود دارید ؟

حداکثر تلاش خود را بکار برند. هرگز ناامید نشوند و حتما با تمرکز بالا درس بخوانند.

لینک دائمی
    نمایهٔ امین
    امین@theadmin

دکتر زهره علی بیگی
    رتبه ۱۰
    ورودی سال ۸۷ – دانشگاه علوم پزشکی کرمان
    رشته مورد علاقه – رادیولوژی
    رتبه یک معدل و آزمون پره دانشگاه علوم پزشکی کرمان

سوال ۱- از چه زمانی مطالعه خود را برای آزمون شروع کردید؟
    از ابتدای شهریور ۹۴ به صورت جدی شروع کردم.

سوال ۲- دور اول به چه صورت مطالعه کردید؟
    دور اول کتاب ها و تست ها را بطور کامل مطالعه کردم.
    این دور آخر دی ماه به پایان رسید.
    در این دور نکات مهم تست ها را در کنار مبحث مربوطه در کتاب درسی به طور خلاصه می نوشتم.
    ضمنا در این دور داخلی ها را دو بار خواندم.
    تست های پاتولوژی و فارماکولوژی را نیز به صورت مجزا به شکلی خلاصه کرده بودم که دیگر نیازی به خواندن کتاب تست نباشد.

سوال ۳- دور دوم به چه صورت انجام شد؟
    هر درسی را که طبق برنامه می خواستم مرور کنم ابتدا کتاب تست آن را کامل دوره می کردم و در انتهای مطالعه تست ها، یکبار خیلی سریع کتاب درسی آن را به صورت چشمی نگاه می کردم. مثلا اگر می خواستم گوارش را مرور کنم ابتدا کتاب تست گوارش دوره می شد و سپس خیلی سریع کتاب درس گوارش را مرور می کردم. این دور تا اوایل فروردین به طول انجامید.

سوال ۴- لطفا در مورد نحوه مطالعه تان در دور سوم کمی توضیح دهید؟
    همانطور که قبلا اشاره کردم نکات مهم تست ها را در کنار هر مبحث در کتاب درسی ام نوشته بودم. بنابراین در دور سوم دیگر نیازی به مطالعه تست ها نبود. لذا تمامی کتاب های درسی ام را به همراه نکاتی که از تست ها به آن اضافه کرده بودم یک بار دیگر مرور نمودم. ضمنا در لابلای مطالعه دروس مختلف خلاصه هایی را که از تست های پاتو و فارماکو برداشته بودم هر زمان فرصت می شد، مرور میکردم.
    دور سوم تا ۵ اردیبهشت ادامه داشت.

سوال ۵- از ۵ اردیبهشت تا روز آزمون چه مطالبی را مرور کردید؟
    با توجه با اینکه من به رشته رادیولوژی علاقه دارم و داخلی برای این رشته ضریب بالا دارد طی ۴-۳ روز آخر یک بار دیگر دروس داخلی را جمع بندی نهایی کردم.

سوال ۶- بطور معمول روزی چند ساعت مطالعه می کردید؟
    اوایل روزی ۵ تا ۶ ساعت و اواخر به روزی ۱۲ ساعت هم می رسید.

سوال ۷- چه توصیه ای برای داوطلبان امسال دارید؟
    اصلا درگیر مسایل حاشیه ای نشوند و از هر فاکتوری که باعث می شود راندمان مطالعه آنها پایین بیاید پرهیز کنند.
    حتما با تمرکز درس بخوانند.
    من سه بار خواندم ولی توصیه می کنم حداقل ۴ بار مرور کنند.
    اگر تندخوان هستند برای دور آخر ۲ تا ۳ هفته و اگر کندخوان هستند برای دور آخر حدود یک ماه زمان در نظر بگیرند.
    روی تست ها تاکید بیشتری داشته باشند.
    دور اول از این نظر که یادگیری اصلی مطالب در دور اول می باشد، اهمیت زیادی دارد، زیرا هم استرس داوطلب کمتر است و هم زمان بیشتری در اختیار دارد.

لینک دائمی
    نمایهٔ امین
    امین@theadmin

جناب آقای دکتر کرمی به یک سری سوالات در خصوص آزمون رزیدنتی پاسخ دادند و اونها رو در کانال تلگرام خودشون قرار دادند. بنده اونها رو جمع کردم و در قالب یک فایل برای دانلود قرار دادم. میتونید از اینجا فایل فشرده ی این وویس‌ها رو دانلود کنید.

Viewing 9 replies - 1 through 9 (of 9 total)

برای پاسخ دادن به این تاپیک، به سیستم وارد شوید.