آموزش پزشکی

آناتومی

نمایهٔ صورتی
    صورتی

سلام دوستان.نمیدونم درسته که این سوال رو اینجا بپرسم!:)

به نظر شما آناتومی رو چطور بخونیم که حسابی یاد بگیریم؟روش درست مطالعه اش چیه؟آیا بهتر نیست بدون اطلس بخونیم و سعی کنیم توی ذهنمون مجسم کنیم؟

Viewing 15 replies - 1 through 15 (of 32 total)
  • نویسنده
    پاسخ‌ها
  • لینک دائمی
    نمایهٔ محمد آقاعلی
    محمد آقاعلی@maghaali

زمان ما که همه می گفتن با اطلس بهتره. ولی تجربه نشون داده در هر صورت چند روز بعد از امتحان تقریبا چیزی یاد ادم نمی مونه. چه برسه به چند ماه و ترم و سال

معمولا چیزی که تجسم می کنیم با واقعیت خیلی تفاوت داره. وگرنه ما همه می شدیم نتر

لینک دائمی
    نمایهٔ اميرحسين شريفي
    امیرحسین شریفی@emerson

راستش من که با اطلس میخوندم؛ جور دیگه نه متوجه میشدم نه یادم میموند! البته واقعا خیلی چیزها از ذهن آدم فراموش میشه ولی خب مهماش میمونه! قرار نیست که همه چیز آدم یادش بمونه اهمیت در اینه که اهم یادمون بمونه و غیر مهمها رو هم در صورت نیاز با رجوع بهش یادمون بیاد. حفظ کردن صرف هیچ وقت طولانی مدت نخواهد ماند مگر اینکه یه ارتباطاتی با اطلاعات قبلی یا مطالب دیگر ایجاد بشه. البته هر فرد ممکنه یکی از سیستم های بصری یا شنوایی در حفظیات حرف اول رو بزنه ! میمونه به شما که ببینید چه جوری هستید تا بهتر یاد بگیرید ولی در کل حتما از اطلس استفاده کنید تا هم خوب بفهمید و هم خوب یادتون بمونه.

موفق باشید

پس تو را هر غم که آید به پیش بر کسی تهمت منه بر خویش گرد

لینک دائمی
    نمایهٔ مهرناز زارعی
    مهرناز زارعی@mehrnaz

علاوه بر اطلس پیشنهاد می کنم از کتاب های آناتومی بالینی هم استفاده کنید. چون با نکات بالینی همراهش کردند شیرین تر و کاربردی تره!

اصلا آناتومی بدون اطلس معنا داره؟!

لینک دائمی
    نمایهٔ صورتی
    صورتی@soorati

از همتون ممنونم دوستان.راهنمایی های خوبی کردید.

آخه من از چند تا سال بالایی شنیدم که گفتن باید خودت بتونی تو ذهنت بیاری و نباید از اطلس کمک بگیری!میگفتن این طوری بازده بالاتری داری…یه همچین چیزایی!

من هم تا الآن از روی اطلس خوندم.

یه سوال دیگه هم دارم:)

به نظر شما درسا رو در طول ترم از روی جزوه استاد بخونیم و تابستون کتابا رو بهتر نیست تا این که در طول ترم کتاب هم بخونیم؟!خود شما چه روشی داشتین؟

لینک دائمی
    نمایهٔ امین
    امین@theadmin

آناتومي رو جمال بايد بگه. همه اش يادشه! من نميدونم اين بشر چجوري خونده. ولي @jamal بايد بگه…
    به نظر من طول ترم کتاب بخونيد (اکثرا کتب خلاصه) و آخر ترم موقع امتحان، جزوه ها رو. اين طوري هم نمره خوبي داريد هم يه چيزي ياد گرفتيد.

مدنت یک فرهنگ است. یک فرهنگ خوب

لینک دائمی
    نمایهٔ سهیل
    سهیل@soheil

با اطلس خوندن هم راحت تره و هم بيشتر تو ذهن مي مونه. اون چيزي كه منو خيلي عذاب مي داد و زيادم به درد نميخورد مجاورت ها بود. بهترين روش ياد گرفتن آموزش در بالينه كه خب طبيعتا در زمان علوم پايه نميشه! من چيزايي كه از سيتي اسكن و MRIو عكس هاي راديولوژي و توراكوسكوپي و لاپاراتومي و لاپاراسكوپي و… ياد گرفتم خيلي بيشتر و كاربردي تر از اطلس و حتي جسد بوده. جسد فقط استخوان ها و احشاء توپر مثل كبد ريه و طحال به درد ميخوره بقيه چيزا فقط به درد پيدا كردن يه كم جرئت و جسارت ميخوره.

لینک دائمی
    نمایهٔ جمال ماهر
    جمال ماهر@jamal

درود بر شما. . .

ممنون از نظرات دوستان.

قبل از جواب دادن به این سوال چند تا مساله که دوستان گفته بودن رو یاداوری کنم:

1- اولا استفاده از اطلس خیلی بهتر از تجسم ذهنیه، چرا؟ چون اطلس، خدشه و اشتباه بهش وارد نیست و قبل اعتماده. . . ولی تجسم ذهنی، برداشت شخصی ما از متنه و میتونه اشتباه باشه، و اگه این مطالب به طور غلط تو ذهن ما حک بشه، اونوقت به این راحتیا نمیشه تصحیحش کرد

2-توی هر درسی، نه فقط آناتومی سعی کنیم طوری درس بخونیم، که اگه 1 یا 2 سال بعد از امتحان، دوباره از ما امتحان گرفتن بتونیم پاس کنیم (نه اینکه نمره خوب بگیریما، فقط بتونیم نمره قبولی بگیریم)

3- خوندن کتابا رو هیچوقت هیچوقت به تابستون یا تعطیلی ها موکول نکنید، هیچوقت! . . . توی طول ترم کتاب، یکی دو هفته مونده به امتحان جزوه!

خب. . . روش های خوندن آناتومی رو از آخر به اول میگم، یعنی از بدترین روش به بهترین روش. . . البته اینا صرفا تجربه شخصی منه و نظر دوستان دیگه کاملا محترمه:

-خوندن فقط از کتاب

-خوندن از کتاب بالینی

-خوندن از روی کتاب و اطلس

-گوش دادن به درس سر کلاس+کتاب و اطلس

-گوش دادن به درس+ کتاب و اطلس+ جسد!

یکی از چیزایی که خیلی میتونه کمک کنه خلاصه برداریه. . .واضح تر اگه بخوام بگم، معجزه میکنه!. . .فقط مطالب مهم رو خلاصه برداری کنید

، اونم به صورت موضوعی، یعنی چی؟ یعنی یه تیکه کاغذ کوچیک بردارید بالاش بنویسید: کمپارتمان های ساعد! و بعد بدون نوشتن جزئیات، بقیه مطالب رو به طور خلاصه بنویسید

نکته بعدی، رسم شکله که اختراع خودمه!! البته اختراع خودم شاید نباشه، منظورم اینه که کس دیگه ای رو ندیدم که از ین روش استفاده کنه. . . برای یاد گرفتن شبکه های عصبی، شریانی و وریدی از این روش استفاده کنید. . . اینم چند تا نمونه از شکلایی که من 2 سال پیش کشیدم و شدیدا به دادم رسیدن!

بعضی جا ها چاره ای جز حفظ کردن نیست، توی این موارد هم حداکثر سعیتونو بکنید که با اطلس پیش برید و به مطالب، نگاه طوطی وار نداشته باشید

بعضی مباحث ذاتا یادگیریش راحت تر از بقیه س، مثلا آناتومی تنه شدیدا مفهومی و در عین حال ساده و روانه، ولی مثلا نورو آناتومی منحصرا حفظیه

درباره مجاورت ها، بیشتر روی اون نکاتی فوکوس کنید که اهمیت بالینی داره. . . مثلا اینکه توی ساعد، کنار فلان عضله، چه عضلاتی قرار داره، شاید توی امتحان ازش سوال بیاد، ولی کاربردی نیست. . .ولی اینکه کدوم عصب از کنار تیروئیدعبور میکنه، یا مثلا در خلف کلاویکل چه عروق و اعصابی قرار گرفته ، نه تنها کاربردیه، بلکه شدیدا اهمیت پیدا میکنه

کار با جسد. . . خوبی کار با جسد اینه که دیگه چیزی فراموش نمیشه، یعنی اگه از جزئیات صرف نظر کنیم، کسی که مثلا ورید آزیگوس رو روی جسد میبینه، واقعا دیگه نباید یادش بره

جزئیات رو باید سعی کرد مهماشو detect کرد و یاد گرفت

یه نکته ای که خیلی مهمه، علاقه هست. . . مثلا من از آناتومی اندام هیچ خوشم نمیومد. . . به خاطر همین علاقه نشون نمیدادم موقع خوندن. . . 6 روز متوالی قبل از امتحان خوندمش، تازه نمره م شد 18 . . . ولی از سر و گردن خیلی خوشم میومد، واسه همین سر کلاس خیلی دقت میکردم. . . یادمه واسه امتحانش هم 4 ساعت خوندم شدم 20 . . . .

در کل باید بگم که همه ی درسای علوم پایه اهمیت خاص خودشونو دارن و نباید هیچ کدومو بدرد نخور تلقی کرد. ..

موفق باشید

در سرزمینی که سایه آدم های کوچک بزرگ شد، در آن سرزمین خورشید در حال غروب است. . .

لینک دائمی
    نمایهٔ صورتی
    صورتی@soorati

سلام آقای ماهر توضیحاتتون واقعا جامع و کامل بود همچنین بقیه دوستان.

به نظرم این روش خلاصه کردن واقعا کاربردیه.من خیلی دوست داشتم واسه آناتومی خلاصه نویسی کنم ولی واقعا نمیدونستم چیکارش کنم!که الآن فهمیدم.

یه سوال کوچیک دیگه هم دارم تونستید جوابمو بدین:)

به نظرتون من اسکلت و مولاژها رو بخرم که توی خونه موقع درس خوندن همیشه داشته باشم و آیا اینکار هم میتونه به یادگیری بهتر کمک کنه؟

لینک دائمی
    نمایهٔ جمال ماهر
    جمال ماهر@jamal

درود.

ممنون از شما…

مممممممم. . . مولاژ ها رو بخرین؟ . . . چی بگم والا. . . دانشگاه ما که این چیزا رو با ارائه کارت دانشجویی امانت میداد. . . ولی به نظرم خریدنش کار جالبی نیست. . .البته شکی نیست که میتونه به یادگیری کمک کنه. . . ببینید، یه نکته خیلی مهم. . . گذشته از مولاژ و اسکلت، که خریدنش توسط دانشجو خیلی عرف نیست، چیزی که دانشجوا خیلی میرن سراغش، خریدن کتابهای رفرنسه، که اینم کار جالبی نیست، چون تقریبا هر دو سال تجدید چاپ میشه و مطالب موجود در دو چاپ متوالی میتونن دو روی یه سکه باشن. . . کلا “خرید” در دوران علوم پای کار درستی نیست (مگر در موارد خاص) . . . من نظرم اینه که اگه یه پولی چیزی از زمین پیذا کردین، تازه اونوقت به فکر خرید مولاژ بیفتین. . .

در سرزمینی که سایه آدم های کوچک بزرگ شد، در آن سرزمین خورشید در حال غروب است. . .

لینک دائمی
    نمایهٔ صورتی
    صورتی@soorati

سلام.مجدد بابت پاسختون ممنونم.

امانت میدن ولی می خواستم همیشه دم دست باشه!که دیگه از خرید منصرف شدم{#4}

لینک دائمی
    نمایهٔ امین
    امین@theadmin

اگه پول به اندازه ای دارین که میتونین مولاژ هم بخرین، چرا که نه! مولاژ هم بخرین! وگرنه کار بیخودیه :دی

مدنت یک فرهنگ است. یک فرهنگ خوب

لینک دائمی
    نمایهٔ صورتی
    صورتی@soorati

یعنی اگه پول داشتیم به یادگیری کمک میکنه اگه نداشتیم نه؟!منم که زیاد ندارم{#4}

لینک دائمی
    نمایهٔ اميرحسين شريفي
    امیرحسین شریفی@emerson

به نظر من که کاربرد چندانی نداره؛ نه که خوب نباشه خوب هست ولی اون قدرا که فکر میکنید بهش نیازی ندارید ! مثلا میخواید مولاژ چی بگیرید؟ چشم گوش؟ یا چی؟ با چند بار نگاه کردن و یا امانت کار درست میشه. دیگه خودتون میدونید

پس تو را هر غم که آید به پیش بر کسی تهمت منه بر خویش گرد

لینک دائمی
    نمایهٔ صورتی
    صورتی@soorati

آخه من فکر می کردم مولاژ مهمه!خواستم فعلا چندتا اصلیاشو بخرم!

پس قضیه این مولاژا که توی مطب بعضی دکترا هست چیه؟دکوریه؟یا یک متخصص هم به مولاژ نیاز داره؟!{#39}{#4}

لینک دائمی
    نمایهٔ پریا وبلاگ نویس
    پریا وبلاگ نویس@parya

این مطلب خیلی به دردم خورد دست همه کسایی که جواب دادن دردنکنه{#53}

Viewing 15 replies - 1 through 15 (of 32 total)

برای پاسخ دادن به این تاپیک، به سیستم وارد شوید.