آموزش پزشکی

آمادگی برای علوم پایه

برچسب‌ها: 

نمایهٔ پیام ناصح غفوری
    پیام ناصح غفوری

حرفها و نظرات کسانی که در آزمون علوم پایه شرکت کرده اند و یا می خواهند شرکت کنند در این تاپیک نوشته میشه. لطفا ابتدا به این لینک مراجعه کنید و مطالب نوشته شده در مدنت سابق را مطالعه کنید. در ادامه از نظرات شما دوستان استفاده می کنیم…

Viewing 15 replies - 1 through 15 (of 159 total)
  • نویسنده
    پاسخ‌ها
  • لینک دائمی
    نمایهٔ پیام ناصح غفوری
    پیام ناصح غفوری@bikaran

منابع امتحان جامع علوم پايه پزشكي و دندانپزشكي

در دروسي كه بيش از يك منبع معرفي شده است رديف 1 منابع ( به جز زبان انگليسي و معارف اسلامي كه همه منابع معرفي شده منبع امتحاني مي باشد) به عنوان منبع اصلي جهت مطالعه و آزمون و رديف هاي بعدي به عنوان منابعي جهت مطالعه بيشتر معرفي گرديده است .
    تذكرمهم : به جز درس تغذيه ، حشره شناسي و زبان انگليسي كه به رشته پزشكي اختصاص دارد، ساير دروس براي رشته هاي پزشكي و دندانپزشكي مشترك مي باشد

نام درس

منابع معرفي شده

آسيب شناسي

Basic Pathology Kumar , Cortan , Robbins – Saunders (چاپ هشتم سال 2007)

آناتومي

1) Snell Anatomy

(آخرين چاپ)2-Gray’s for student

انگل شناسي

(آخرين چاپ) Medical parasitology , Markell يا ترجمه آن 1)

2- كرم شناسي پزشكي دكتر فريدون ارفع – آخرين چاپ

3-تك ياخته شناسي پزشكي – دكتر ادريسيان – دكتر رضائيان – دكتر قرباني – دكتر كشاورز- دكتر محبعلي 1386

4- بيماريهاي انگل در ايران ( بيماريهاي تك ياخته اي ) دكتر اسماعيل صائبي

ايمني شناسي

الف – ايمنولوژي , تاليف دكتر محمد وجگاني – چاپ هفتم سال 1385- ناشر جهاد دانشگاهي

1-

يا ترجمه آن Basic Immunology  by : Abul K. Abbas and A. H.Lichman )Latest Edition ب-   (

2) يا ترجمه آن Cellular & Molecular Immunology   by : Abul K.Abbas et al )Latest Edition (

3) يا ترجمه آن  Medical Immunology by : D.Stites etal )Latest Edition (

بافت شناسي

بافت شناسي – دكتر جعفر سليماني راد ( آخرين چاپ )

بهداشت

1- طب  پيشگيري و پزشكي اجتماعي,  تاليف پارك سال 2002 , ترجمه دكتر خسرو رفائي شيرپاك ,  جلد 1 , 2 , 3 و 4

2– مطالب خواندني درباره بيماريهاي اسهالي ترجمه احمدرضا فرسار, انتشارات وزارت بهداشت , درمان و  آموزش  پزشكي

3– شبكه مراقبت هاي اوليه بهداشتي در ايران – دكتر كامل شادپور – انتشارات گسترش شبكه هاي بهداشتي , درماني  كشور

4– مجموعه آخرين دستورالعمل هاي مربوط به برنامه هاي   ARI,IDD , CDD,EPI

بيوشيمي

) آخرين چاپ )  1)Harper

(آخرين چاپ )  2) Text book of  Biochemistry , Devlin

3) Principles of Biochemistrry , Lehninger

تغذيه

1)Krause’s & Food Nutrition & Diet therapy 2008 2– Basic Nutrition , Robinson

3– اصول علم تغذيه رابينسون ترجمه ناهيد خلدي سال 1379

جنين شناسي

Langman’s medical Embryology , sadler ( آخرين چاپ )

حشره شناسي پزشكي

كليات حشره شناسي پزشكي ( تاليف : م . سرويس ) ترجمه : زعيم , م . سيدي رشتي , م . ع . صائبي , م . ا . انتشارات دانشگاه تهران                   شماره 2089 , 1370

روانشناسي

زمينه روانشناسي هيلگارد ترجمه دكتر محمدتقي براهني و همكاران – سال 1385- ناشر انتشارات رشد

ژنتيك

1- اصول ژنتيك پزشكي Emery ترجمه و تاليف دكتر محمدرضا نوري دلوئي -ويرايش سيزدهم ( چاپ نخست به فارسي 1386) انتشارات جامعه نگر

2) Essential medical Genetics , J. M. conner (آخرين چاپ )

نام درس

منابع معرفي شده

فيزيك پزشكي

1-فيزيك پزشكي تاليف آقايان : دكتر محمدجواد ابوالحسني ، محمدتقي بحريني طوسي ، دكتر سعيد سركار ، دكتر علي اكبر شرفي و دكتر محمدعلي عقابيان – چاپ دوم ، 1387 ، نشر ماه مهر

2-فيزيك پزشكي تاليف دكتر عباس تكاور آخرين چاپ

فيزيولوژي

1) Text book of medical physiology , A.Guyton & E.Hall, (W.B.sanders)آخرين چاپ

2) Review of medical physiology , W.F.Ganong , Appleton & Lange

3) Text Book of medical physiology, Berlle & Levy  , Mosby

قارچ شناسي پزشكي

1- كتاب قارچ شناسي پزشكي جامع تاليف دكتر فريده زيني ، دكتر سيدعلي مهبد و دكتر مسعود امامي

2) Medical Mycology , Rippon

( ترجمه دكتر خسروي ) 3) Medical Mycology , E.G.V. Evans and M.D. Richardson

4– كتاب قارچ شناسي پزشكي – تاليف : دكتر شهلا شادزي  چاپ 1386

5-كتاب قارچ شناسي پزشكي – تاليف : دكتر مسعود امامي , دكتر مهين مقدمي , دكتر پريوش كردبچه و دكتر فريده زيني

ميكروب شناسي

1) Medical Microbiology , Jawetz et al. The latest edition

2) Medical microbiology , Murray et al The latest edition

ويروس شناسي

1) Medical Microbiology, Jawetz (آخرين چاپ)

2) Medical Microbiology , Murray , 1998

(آخرين چاپ ) 3) Zinssser microbiology

انديشه اسلامي

معارف اسلامي 1 نوشته محمدسعيدي مهر و امير ديواني چاپ معاونت امور اساتيد ويراست دوم

انقلاب اسلامي

انقلاب اسلامي ايران ويراست چهارم – چاپ معاونت امور اساتيد

زبان انگليسي

تاليف دكتر تحريريان –                       students of medicine (ESM 2) 1) English for the

تاليف دكتر تحريريان –                         2) English for the students of medicine ( ESM 3)

3) Medical English ( English in Medicine), Vaughan James

4) “ Mosby’s’ Medical , Nursing and Allied Health Dictionary

از كتاب رديف 4 ،  بخش’’ ’’ Medical   Terminologyصفحه 1733 الي1749

آناتومي ( دندان )

سر و گردن،  مغز و اعصاب و جمجمه  اسنل

جنين شناسي فك و دهان و دندان

1)Langman’s Medical emberyology

2) Developing Human by K.L. Moor

بافت شناسي فك و دهان

Oral Histology    ,     Ten cate

لینک دائمی
    نمایهٔ فرزانه
    فرزانه@farzane

من اسفند امسال یعنی کمتر از 6 ماه دیگه علوم پایه دارم اما هنوز هیچ برنامه ای نریختم و هیچ کاری نکردم

اصلا نمیدونم از کجا باید شروع کنم ؟ چی باید بخونم ؟ جزوه هام ؟ کتاب ؟ تست ؟

آنگاه که دوست داری کسی همواره به یادت باشد، به یاد من باش که همواره به یاد تو هستم. ( بقره – 152)

لینک دائمی
    نمایهٔ اميرحسين شريفي
    امیرحسین شریفی@emerson

راحت که نه به اون معنا ! به نظرم اگر یکم مطالعه کنید به آسودگی نمره خوبی بگیرید.

منظور از راحت اینه که نگرانی نداره میتونید پاس کنید…

همه این امتحان ها یه استرسی واسه آدم میاره ولی خیالتون راحت اینم مثل امتحانا میگذره…

پس تو را هر غم که آید به پیش بر کسی تهمت منه بر خویش گرد

لینک دائمی
    نمایهٔ فرزانه
    فرزانه@farzane

كسي نفرمود از كجا بايد شروع كنيم ؟  !!!  كدوم درس ها مهم تر اند و اولويت دارن ؟

بعضي از دوستان ميگن اصلا نياز به مطالعه نيست فقط كافيه كتاب تست رو بگيري دستت تست هارو بزني و جواب هاشو بخوني از رو توضيح جواب ها اطلاعاتت بالا ميره !! ؟؟

يعني اين كار كافيه ؟ !!

يعني نريم جزوه هامونو بخنونيم بعد تست بزنيم؟

كتاب هاي  ABS  چطور ؟  اونارو نخونيم ؟؟؟ بخونيم ؟؟ بخوابيم ؟؟ !!!  ها ؟ {#106}

آنگاه که دوست داری کسی همواره به یادت باشد، به یاد من باش که همواره به یاد تو هستم. ( بقره – 152)

لینک دائمی
    نمایهٔ اميرحسين شريفي
    امیرحسین شریفی@emerson

من نگفتم چون به هر حال دو سال پیش علوم پایه دادم گفتم شاید روش ها قدیمی شده باشه !!!

من به شخصه اون موقع درس های درست حسابی رو از روی کتاب جامع خوندم مثل یکم از آناتومی – فیزیو – بیو و بافت و پاتو بقیشم یادم نیست… الباقیشم تست زدم مال چند سال اخیر رو !

خیلیم به خودم فشار نیوردم، همون یه ماه قبل از امتحان فقط خوندم البته تابستونم یه نگاهی به درسا انداخته بودم! نمیگم تاپ شدم ولی نمره خوبی به نسبت گرفتم !

جزوه داریم تا جزوه ! اگه امتحانیه و به درد علوم پایه میخوره بخونید نه اینکه یه جزوه بدتر از کتاب دست بگیرید !!! من یه چنتا جزوه بیو و آناتومی داشتم اون موقع توپ جواب داد !!!

از من میشنوید درسهای حسابی رو که به درد آیندتون میخورن مثل باکتری و فیزیو رو بخونید و بقیشم تست بزنید والسلام !!!

درسی مثل بهداشت با اینکه تست زیاد داره ولی من یکی ازش متنفرم و فکر میکنم خیلی به درد آینده نمیخوره ! فیزیو واقعا مهمه حتما بخونیدش؛ باکتری هم همچنین!

ABS نخوندم !

لینک دائمی
    نمایهٔ فرزانه
    فرزانه@farzane

تشکرات !

لینک دائمی
    نمایهٔ امین
    امین@theadmin

اگه جزوه هاتون خوبن، برای آناتومی و فیزیو، پاتو جزوه بخونید. اگه خوب نیستن، کتاب های خلاصه رو بخونید. هیچ وقت هیچ درسی رو از روی تکست نخونید. مگر وقتی که رزیدنت شدید! تکست یه کتاب منبع و مرجعه. برای ماها نساختنش.

بهداشت رو اگه از روی کتاب بخونید که احسنت، اگه نه از روی هر چیزی بخونید هیچ فایده ای نداره. حتی تست هاش.

زبانتون رو سعی کنید لغت های زیادی یاد بگیرید که نمره آوره.

باکتری و قارچ و ویروس و انگل، تست ها کافی هستند.

روان و فیزیک و بهداشت و معارف هم از روی کتاب زرده بخونید.

بیوشیمی! من که کلا نخوندمش! ولی میدیدم که دوستم تست هاش رو میزد.

در کل این طوری بگم که با تست انگار که روی یه طناب دارید راه میرید. شانس بیارید باد نیاد پاس میشید. اما ممکنه هم پاس نشید. ترکیبی از تست و جزوه یا کتاب خلاصه بهتره به نظر من. حالا هم که بیس شده پنجاه درصد سوالات یکم خطری شده.

اگه بتونید سه تا درسی رو که بالا گفتم، خوب بخونید نزدیک ۶۰ یا ۷۰ تا سوال رو خوندید و بلدید. بقیه رو با تست و کتاب زرد میشه جمع کرد.

و این هم یادتون باشه که همون تست ها رو باید چندین و چند بار بخونید. روشش هم اینطوریه (یعنی روش ما) که اول یک دور جواب های یک درس مثلا باکتری رو میخوندیم، حفظ میکردیم و بعد میومدیم سوالات رو میزدیم. و دوباره چند روز بعد اون ها رو میخوندیم.

سه سال آخر رو هم بذارید برای هفته ی آخر. یک ماه آخر که شد بیاید تا توصیه های یک ماه آخر رو اون موقع بگیم ;)

آهان جنین هم دارید… امممم، اون هم اگه جزوه دارید که چزوه اگه نه، تست ها جواب میدن.

مدنت یک فرهنگ است. یک فرهنگ خوب

لینک دائمی
    نمایهٔ فرزانه
    فرزانه@farzane

چه راهنمایی جامع و کاملی
    احسنت !
    اما منظورتون از کتاب های خلاصه چیه ؟ !
    مثلا ABS خلاصه است ؟
    از بزرگی شنیدم که کتاب های ABS واسه علوم پایه خوبه ! اگه جزوه هام خوب نبود در مورد درس هایی که گفتید جزوه بخونم ! ABS بخونم ؟ !

لینک دائمی
    نمایهٔ اميرحسين شريفي
    امیرحسین شریفی@emerson

واقعا چه راهنمایی خوبی امین جان !!! ببینم اون قدرام پیچیده نیست هست ؟! والا ما که تخیلی تخیلی خوندیم و چشمامون سو نداشت بقلیو ببنیم نزدیک 130 شدیم تازه تا اون موقع من که یللی تللی میکردم و خیلی درس نمیخوندم تازگیا به دین مبین خرخونی وارد شدم!!! یعنی این دو ساله این قدر سخت شده ؟! بیخیال !!!!

لینک دائمی
    نمایهٔ پیام ناصح غفوری
    پیام ناصح غفوری@bikaran

لینک دائمی
    نمایهٔ رزیتا
    رزیتا@rozita

به نظرم کار خیلی خوبی کردن که بیس رو بالا بردن چون متاسفانه توی انتخاب دانشجوی مدسین این چند سال اخیر خیلی کشکی کار شد و خیلی ها هم الکی اومدن و نباید اجازه داد هر علافی بیاد بالا!!! و دیگه اینکه هیچ وقت بچه های سهمیه ای(به کسی برنخوره اکثرشون این طورین!دست کم توی دانشگاه ما!!!) از این امتحان ها پاس نمیشن ولی باز هم پاسشون میکنن پس باز هم فایده ای نداره..همونهایی که نباید بیان باز هم میان بالا!!!

:استفراغ

لینک دائمی
    نمایهٔ پیام ناصح غفوری
    پیام ناصح غفوری@bikaran

بدون تفسیر…

فقط به تاریخ این 2 تا نامه آپلود شده هم توجه کنید!

لینک دائمی
    نمایهٔ زهرا فتاحی
    زهرا فتاحی@drzahra

درسته امتحان سخت شده ولی خواندنش انقدرها هم پیچیده نیس.به نظرم واسه اناتومی اصلا نیازی به جزوه نیست.من واسه هر فصلش اول اطلسو خوب نگاه میکردم و از روی شکل نکاتی رو که به نظرم مهم میومد،واسه خودم یادداشت می کردم.بعد تست هاشو میزدم.با این روش من نتیجه هم گرفتم و آنا فقط یک غلط داشتم.فیزیو مفهومی تر شده و علاوه بر سوالا برای بعضی مباحث مهم درسنامه هم بخونید. نمی دونم منظور بقیه از جزوه خوندن چیه ولی فک کنم اگه برای بعضی درسا نیاز به توضیحات اضافه تر هست،همون درسنامه(نه سوالا) یا ABS مناسب تر باشه…ولی این که برید سراغ جزوه های استادای خودتون به نظرم کار عاقلانه ای نیست.
    انگل و بافت و ایمنی و بهداشت … خیلی مفهومی تر شده بود و با خوندن سوالای سال های گذشته به راحتی نمی شد جواب داد.کمی اطلاعات عمومی و شانس هم باید بهش اضافه میکردی .
    برای روان هم حتما وقت بذارید.سوال تکراری خیلی کم آورده بودند.
    بیوشیمی حتما حتما قسمت متابولیسمشو حذف کنید.فقط اتلاف وقت است.ولی بقیه مباحثشو میشه تستاشو زد و با معلومات اونا حدود 9 تا 10 تا از سوالا رو جواب داد.
    پاتولوژی خییلی سخت و مفهومی است و هر سال سخت تر میشه ولی من با خواندن سوالا و جدول های کتاب رابینز فقط،از 15 تا سوال، 9تاشو جواب دادم.میشه به نمره آوردن ازش امید داشت.
    برای زبان می توانید برنامه ریزی کنید و هفته های آخر شبی یک آزمون حل کنید.((البته خود من اصلا وقت نکردم و فقط آزمون های 2سال اخیر رو حل کردم که البته لغاتش خیلی به دردم نخورد))
    باکتری و ویروس سوالا کافیه…حشره و قارچ هم خیلی ارزش وقت گذاشتن ندارند و همون آزمون های آخری بسه.
    فیزیک تکراری زیاد میاد ولی ژنتیک نه.با این حال برای هردوشون فقط سوالا کافیه.
    کلا مهم ترین درس ها فیزیو وآناتومی و بهداشت …..

لینک دائمی
    نمایهٔ زهرا فتاحی
    زهرا فتاحی@drzahra

اما در مورد بیس… این که بیس رو بیارند بالا خوبه ولی نه اینکه یکدفعه هم بیس رو بیارن بالا هم سوالا رو خیلی سخت کنند.مشکل سیستم ما اینه که اول از همه میان پذیرش رو زیاد می کنند و آمار کسانی رو که با رتبه های داغون وارد پزشکی میشن ، میبرند بالا. بعد استاد ها میان امتحان میگیرند و وقتی عده بالایی از بچه ها افتادند یا میبرند سر نمودار یا ازشون دوباره امتحان می گیرند!!! ان وقت موقع امتحان علوم پایه که شد تازه یادشون می افته که پزشک های بیسواد تحویل جامعه ندن!

لینک دائمی
    نمایهٔ اميرحسين شريفي
    امیرحسین شریفی@emerson

ماشالله مشکل که کم نیست ! نگید از ورود بی حد که آدم آتیش میگیره ! حالا از سراسری بگذریم کم و زیاد انصافا درس خونن؛ وای از آزادیا ! واویلا ! بیشترشون واقعا درس نمیخونن و دنبال یللی تللی هستن ! داغون بی سوادن !

آخه من نمیدونم 4 تا درس مزخرف رو سوالاشو سخت میکنن کجای دنیا رو میگیره ؟! آخه پاتو کی به درد ما میخوره؟! و خیلی مدیرت ها ی غلط ! اینم وضعم پره و بعدشم رزیدنتی! بعضی سوالا واقعا خوبه اما نیگاه کنید بعضیاش چقدر چرت و پرته ! خب همینا آدمو اذیت میکنه ! مجبور باشی چیزایی رو بخونی که دوست نداری و میدونی کاربرد نداره ! این چی بگم اسمشونو!‌کم توجه ها فکر میکنن مغز ما فلش مموریه که هی بریزی توش و بعدشم آخر کار فرمت کنی و بشینی چیز دیگه بریزی توش !!! حرف واسه گفتن زیاده ای دریغا فرصتی !!!{#116}

Viewing 15 replies - 1 through 15 (of 159 total)

برای پاسخ دادن به این تاپیک، به سیستم وارد شوید.